Kamil S. Sikora| 

Zjedz przed snem. Ratuje jelita, chroni przed cukrzycą

145

Banany to obok jabłek najpopularniejsze owoce w Polsce. Są sycące, smaczne i odżywcze, dlatego warto po nie sięgać regularnie. Zjedzone przed snem nie tylko zapewnia nam spokojnie przespaną noc, ale i pomogą na problemy trawienne i wspomogą prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Zjedz przed snem. Ratuje jelita, chroni przed cukrzycą
Banany można jeść na surowo, ale także można przygotować z nich pyszne musy (Licencjodawca, YakobchukOlena)

W bananach znajdziemy cenne witaminy i składniki mineralne, takie jak potas, żelazo, magnez, cynk, witaminy z grupy B oraz witaminę C, A i K. Liczne badania potwierdziły ich właściwości prozdrowotne. Znajdziemy w nich np. tryptofan. To związek który organizm człowieka przekształca w serotoninę oraz melatoninę. Melatonina nazywana też hormonem nocy, jest nam niezbędna do prawidłowego snu. Pomaga przy zaburzeniach rytmu dobowego, poprawia jakość snu, a także go wydłuża.

Banany zjedzone przed snem, np. podczas kolacji, nie tylko zapewnią nam dobrze przespaną noc, ale też sprawią, że już od momentu przebudzenia nasza jelita będą pracować na pełnych obrotach. W tych egzotycznych owocach znajdziemy bowiem bogactwo błonnika, który wspiera prawidłową pracę naszego układu pokarmowego. Banany sprzyjają utracie wagi.

Znajdziemy w nich również skrobię oporną. Badania opublikowane w "Nutrition Bulletin'' wykazało, że skrobia jest cenna w profilaktyce cukrzycy, gdyż pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Poprawia również funkcjonowanie jelit, gdyż zwiększa produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Są to związki, których nasze jelita potrzebują, by działać na pełnych obrotach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić