aktualizacja 

Sukces matematyka. Zmagali się z tym problemem 156 lat

Nigeryjski profesor zmierzył się z zagadnieniem, wobec którego matematycy pozostawali dotąd bezsilni.

Opeyemi Enoch
Opeyemi Enoch (Materiały prasowe, Twitter.com)

Wygląda na to, że Opeyemi Enoch z uniwersytetu Oye Ekiti rozwiązał jeden z 7 milienijnych problemów matematycznych. Matematyk twierdzi, że udowodnił hipotezę sformułowaną przez Bernharda Riemanna w 1859 roku.

Nigeryjski profesor zaprezentował swoje rozwiązanie podczas Międzynarodowej Konferencji Matematyki i Informatyki. Jeśli okaże się, że jest ono słuszne, Enoch otrzyma milion dolarów nagrody z funduszu, który został założony w 2000 roku przez Clay Mathematics Institute, z myślą o osobach, które rozwiążą milenijne problemy matematyczne.

Hipoteza Riemanna dotyczy rozkładu liczb pierwszych. Problem ten - nierozwiązany do tej pory - ma bardzo duże znaczenie dla matematyki i jest uznawany za najsłynniejszy od czasu rozwiązania Wielkiego Twierdzenia Fermata przez doktora Andrew Wilesa.

Enoch przyznał w wywiadzie dla BBC World Service, że bardzo pomogli mu jego studenci.

- Towarzyszyła mi ogromna motywacja, ponieważ moi studenci wierzyli, że to właśnie ja mogę rozwiązać to zagadnienie - nie z powodu nagrody pieniężnej, ale dlatego, że stawiałem potrzebę rozwikłania problemu na pierwszym miejscu - powiedział Opeyemi Enoch dziennikarzom brytyjskiej stacji telewizyjnej.

Źródło:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić