Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

50 odważnych. Pierwsi ludzie zamieszkali obok Fukushimy

25

Miasto duchów w Japonii zaczyna odżywać. 8 lat po katastrofie elektrowni Fukushima mieszkańcy pobliskiego miasta Okuma wracają do swoich domów.

50 odważnych. Pierwsi ludzie zamieszkali obok Fukushimy
(Getty Images, NurPhoto)

Władze twierdzą, że już jest bezpiecznie. Część miasta Okuma, w którym znajdowała się elektrownia atomowa Fukushima, została otwarta dla mieszkańców. Uznano, że poziom napromieniowania jest już bezpieczny dla ludzi. Po 8 latach od pospiesznej ewakuacji rząd w Tokio zachęca do powrotu.

Mało kto chce wracać. Na razie jedynie 50 osób spośród 10 tys. pierwotnych mieszkańców dało się przekonać. Władze mają nadzieję, że innych skusi nowa infrastruktura - odbudowany ratusz i nowe mieszkania od rządu. W postępy w odkażaniu miasta wierzy jednak nieco ponad połowa dawnych mieszkańców. Najbardziej boją się rodziny z dziećmi.

Większość pierwotnych mieszkańców miasta prawdopodobnie nie wróci. Pod koniec marca tylko 367 osób - około 3,5 proc. populacji miasta - zarejestrowało się jako mieszkańcy Okumy - relacjonuje Rupert Wingfield-Hayes, korespondent BBC w Tokio.

Zobacz także: Zobacz też: Katastrofa samolotu w Nepalu. Nowe nagranie z monitoringu

Władze Japonii są oskarżane o robienie "pokazówki". Krytycy uważają, że Japonia przyspieszyła powrót mieszkańców Okumy, żeby wykazać się "wysokimi standardami bezpieczeństwa" przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 2020 roku.

Katastrofa w Fukushimie była drugą najpoważniejszą tego typu po Czarnobylu. W jej wyniku zginęły dwie osoby, a ponad 100 tys. musiało być ewakuowanych. Przyczyną była fala tsunami, która zalała elektrownię. Szacuje się, że po awarii z reaktora wyciekło 600 ton odpadów radioaktywnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić