Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Alkohol powodem rozwoju aż siedmiu form raka

33
Podziel się:

Najnowsze badania obalają powtarzane od lat teorie, według których alkohol może mieć pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu.

a389f874-2f67-4b30-9b85-3525969d8242
a389f874-2f67-4b30-9b85-3525969d8242 (Fotolia)

Wyniki badań opisano w nowozelandzkim magazynie "Addiction". Autorka, Jennie Connor wyliczyła, że w samym 2012 r. to właśnie alkohol doprowadził do 5,8% globalnej liczby zgonów powiązanych z rakiem. Na największe zagrożenie narażeni są oczywiście alkoholicy, ale okazuje się, że w grupie ryzyka znajdują się nawet pijący okazjonalnie.

*Badania wiążą picie alkoholu z rozwojem siedmiu form raka. *Chodzi o nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani przełyku, wątroby, jelita, okrężnicy i piersi. Connor przyznała jednak, że lista nowotworów może być znacznie dłuższa.

Potwierdzenie konkretnych biologicznych mechanizmów, według których alkohol zwiększa częstotliwość występowania określonych form raka, nie jest konieczne do stwierdzenia, że jego spożywanie jest przyczyną tych chorób - powiedziała cytowana przez The Telegraph badaczka.

Connor nawiązała też do popularnych teorii nt. zdrowotnych właściwości alkoholu. Chodzi na przykład o picie czerwonego wina lub niewielkich ilości piwa, mających poprawiać pracę serca lub nerek. Badaczka nazywa takie myślenie obłudnym, sugerując, że nawet jeśli jest w nim odrobina prawdy, "nie ma to większego znaczenia w porównaniu z zagrożeniem nowotworami, które niesie za sobą picie".

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

KOMENTARZE
(33)
Nico co zniko
6 lat temu
Najbardziej szkodliwi są "gwiazdorzy" i ich mania gojów wykańczania na 1001 sposobów.
Dron
6 lat temu
Alko to cukry w płynie a wiec wywod jest prawdziwy.
ferdek
6 lat temu
Życie jest szkodliwe - co udowodnili amerykańscy naukowcy !
mackman
6 lat temu
całe życie żyjesz zdrowo, a i tak umierasz chory
999
6 lat temu
winni temu są zydzi którzy produkuja truciznę w chemtrails, a nie mówia że lekiem na nowotwór jest witamina b17m,, której najwiecej jest w nasionach pestek MORELI
Browar
6 lat temu
Chyba cie pogielo!
sfj
6 lat temu
Gdyby nie alkohol to dostalibyśmy pierd*lca zanim zachorowalibyśmy na raka.
Żyć nie umier...
6 lat temu
Tak się zastanawiam, czy badaczka brała pod uwagę "zasyfioną" chemią żywność, która spożywają od lat ludzie. Nie przeczę, że jakiś odsetek może znaleźć się w tej grupie ryzyka. Jednak tak ostre stawianie tezy bez określenia sposobu żywienia populacji to jest absurd. Proponuję tym wszystkim naukowcom, aby dokonali analizy jaki odsetek ludności umiera na raka niepalących i niepijących. Podejrzewam, że w tym zbiorze znalazłoby się więcej niż określonych w artykule. Niestety lobby chemiotwórcze żywności jest mocniejsze, o czym świadczy decyzja UE o dopuszczeniu dodatków do żywności przedłużających jej przydatność do spożycia. Ogarnijcie się naukowcy i działajcie dla dobra ogólnego, a nie pod zamówienie.
II
6 lat temu
Gdyby ludzie nie pili(1), nie palili(2) nie jedli czerwonego Mięsa(3), nie jedli cukru(4), nie jedli mąki(5), nie robili innych bzdur(6), to by żyli Wiecznie? g<no prawda. Człowiek jest śmiertelny a na coś trzeba umrzeć.
alex
6 lat temu
Głupia jak but , kolejne manipulowanie ludźmi , niech się weźmie za GMO , pestycydy ładowane do ziemi byle tylko uzyskać większe plony , a zwierzęta szprycowane chemią , wszędzie kant i obłuda w imię wielkich zysków u nas leki p/rakowe podrożały o prawie 1000 % , wszystko zmierz do zmniejszenia populacji , domyślcie się kto za tym stoi??????
sylwur
6 lat temu
dajcie wy mi kur... spokój, teraz wszystko powoduje raka, nawet oddychanie
Life is beaut...
6 lat temu
Candida i jej "odmiany" są współodpowiedzialne za większość niedomagań organizmu....żarło,picie,używki,lekomania,środowisko pracy-m.in. rzeźnia, browar...drożdżyca która przeistacza się w grzybicę,która pacyfikuję organizm poprzez neurotoksyny...poczytajcie sobie ludziska jak Was lekarze wyzyskują lecząc na różne inne "choroby",a prawdy Wam nie powiedzą...młode laski chlają,palą, słodycze ,a w ciąży atakuje ta franca dziecko i po urodzeniu jest nie rozpoznany AUTYZM...JEŚLI NIE ROZPOZNASZ TO CIĄGNIESZ 20latka za rączkę jak malucha.Nie róbcie sobie krzywdy , a zwłaszcza dzieciakom... Są gwiazdorzy ,którzy mają plan aby wykończyć naród Polski i stosują różne formy dezinformacji. Poczytajcie - NIE DAJ SIĘ ZJEŚĆ GRZYBOM CANDIDA !!! Polak mądry po szkodzie...a dla tzw. Kozaków bo mu nic nie jest...narazie ...jak z niedokrwistości leżąc na oddziale onkologicznym będziesz mieć ucinane palce,a szyja będzie gnić od raka krtani,z bólu wyrywasz sondę żołądkową to z końcem zrozumiesz.
nałóg
6 lat temu
Biedni księża. Co msza to wino i te dymiące świece. Jak żyć?
Juniorski
6 lat temu
Gdy pijesz i palisz to nie masz robali . Wszystko na temat .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić