o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Michał Nowak
|

Apel Chin po aresztowaniu pracownika Huawei w Polsce

49
Podziel się

Chiny zaprzeczają winie pracownika koncernu Huawei, którego zatrzymano w Polsce pod zarzutem szpiegostwa. W poniedziałek nawoływały inne państwa do zaprzestania "fabrykowania” dowodów w tej sprawie.

Hua Chunying
Hua Chunying (Forum)
bDeTUmgR

Publicznie nie przedstawiono żadnych dowodów. Przedstawiciele chińskiego rządu wciąż zaprzeczają, jakoby Huawei miał dopuszczać się szpiegowania. Mimo to niektóre zachodnie kraje już zaczęły ograniczać dostęp koncernu do swoich rynków. Niedawno dołączyły do nich Australia i Nowe Zelandia, które zablokowały projekt budowania na ich terytoriach sieci G5.

Po aresztowaniu nie została zarządzana żadna gwałtowna zmiana polityki wobec Huawei. Jednak używanie produktów firmy przez władze państwowe może zostać ponownie rozważone – cytuje słowa polskiego sekretarza Stanu Karola Okońskiego agencja Reutersa.

Chiny zabierają głos. Na zwołanej w Pekinie konferencji prasowej przemówiła ministra tamtejszego MSW. Hua Chunying wyraziła nadzieję, że strona polska wykaże chęć pracy nad budowaniem wspólnego zaufania i podtrzymaniem dobrych relacji z Chinami.

bDeTUmgT

Pewni ludzi starają się wykorzystywać bezpodstawne oskarżenia o zagrożeniu bezpieczeństwa, by wstrzymywać dostęp chińskiej technologii w ich krajach, powiedziała Hua Chunying.

Apel i komentarz Pekinu. Chińska ministra nawoływała do zaprzestania szerzenia „sfabrykowanych” oskarżeń wobec Huawei oraz innych chińskich firm. Dodała, że oskarżenia wobec aresztowanego w Polsce pracownika koncernu są domniemane i nie mają związku z firmą.

Największy światowy producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Huawei dzierży ten tytuł od 2012 roku. W ciągu ostatnich miesięcy reputacja firmy została mocno nadszarpnięta a jej pracownicy znaleźli się pod lupą służb wielu krajów. O powiązaniach giganta z Pekinem i szpiegowaniu dla niego, Huaweia oskarżył rząd USA. Pracowników koncernu zatrzymano w Kanadzie i Polsce.

Do aresztowania doszło 11 grudnia. Sąd zadecydował o 3-miesięcznym areszcie dla Wang W. i drugiego zatrzymanego, Piotra D., byłego oficera ABW. Obaj podejrzewani są o szpiegostwo na szkodę Polski. Zagrożone jest to karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

bDeTUmgZ

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Minister przedsiębiorczości o aferze Huawei

bDeTUmhu
KOMENTARZE
(49)
W JAKIM TO JĘ...
2 lata temu
Chińska ministra nawoływała, Jak w Chińskim to całkiem podobny do Polskiego.
Tu i teraz
2 lata temu
i znowu polskie władze na smyczy USA
bzium
2 lata temu
chinska ministra to Ty jesteś. Analfabeta z bożej łaski mylnie nazywany dziennikarzem
bDeTUmhv
ministra?
2 lata temu
kim jest ministra?
eondenoah
2 lata temu
co to znaczy: "chińska ministra"?
Najnowsze komentarze (49)
fasola jaś
2 lata temu
Oj, nosek u Pani minister jak u Pinokia, i cały czas coraz dłuższy.
i ojczyzna
2 lata temu
Polska szczeka jak USA każe, ale Huaweiowi należy się za uniemożliwienie odblokowania bootloadera ;)
Patryk
2 lata temu
No to słabo, bo T-Mobile buduje swoją polską sieć 5G w oparciu o Huawei
god
2 lata temu
Iran się na nas obraża, Chiny maja nadzieję, że Polska dołoży starań do utrzymania poprawnych relacji..... A amerykańsko-żydowska agentura wydaje politykom dyspozycje, które oni uważają za własne decyzje, to jest chore.
gość
2 lata temu
Jest to próba zniszczenia elektronicznego giganta Huawei zagrażającego innym markom. Chińczycy szpiegują tak jak wszyscy między innymi stąd ich sukcesy, rozbierają, poprawiają, zmieniają i puszczają pod własną nazwą.
Andrzej
2 lata temu
"Chinska ministra" - polska jezyk to trudna jezyk, herr Timmermans
kozak
2 lata temu
USA by palcem nie kiwnely jakby POlska zostala zaatakwoana.
jak w życiu
2 lata temu
Chiny z USA w tej wojnie nie wygrają ale Polsce dla przykładu mogą dać bardzo dotkliwawą gospodarczą nauczkę.Wybiera się słaby element i się go na maxa niszczy bo ze wszystkimi się nie wygra
bDeTUmhn
aśa
2 lata temu
ministra???
jan
2 lata temu
coś mi się wydaje że ten niby Chiński szpieg będzie żył dostatnio w stanach,ale tego się nie dowiemy
Mark
2 lata temu
Czytając niektóre komentarze można dojść do wniosku, że Chińczycy to święci ludzie, brzydzący się szpiegostwem i kradzieżą technologii.
dark240
2 lata temu
Największe fabrykowanie dowodów jest w Chinach. Mieliśmy ostatnio przykład Kanadyjski turysta skazany na 15 lat ,teraz zmiana wyroku na karę śmierci.
Darek
2 lata temu
a co mają powiedzieć? Niech lepiej zajmą się swoją demokracją. Chiny zawsze szpiegowały,szpiegują i będą szpiegować.
ed
2 lata temu
Chodzi o to zeby zablokowac chinski export bo chiny urosly i sa niestabilne .. sieje fermebt w rejonie gdzie zydzi robia interesy ... ot i zagadka ... A mi pasuje ze ograniczymy naplyw syfu do poski .. towary z europy i usa tez powinny byc sankcjonowane szczegolnie jedzenie pelne chemii
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić