Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Czekolada zrobi cię mądrzejszym. Już nie ma wątpliwości

10
Podziel się:

Trwające od wielu lat lat badania dowodzą, że jedzenie czekolady przynajmniej raz w tygodniu pozytywnie wpływa na "szare komórki".

Czekolada zrobi cię mądrzejszym. Już nie ma wątpliwości
(Pixabay.com)

W połowie lat 70-tych amerykański psycholog Merrill Elias rozpoczął wielki eksperyment. Wtedy ruszyła obserwacja ponad 1000 osób z Nowego Jorku. Celem naukowca była analiza związku pomiędzy ciśnieniem krwi i wydajnością mózgu.

Pomysł ze zbadaniem wpływu diety na mózg nie pojawił się od razu. Dopiero w czwartej dekadzie badania Elias pomyślał, że skoro ma dane na temat zdolności mózgu, dlaczego nie miałby zapytać uczestników, co jedzą - pisze independent.co.uk.

Naukowiec rozesłał do badanych dodatkowe ankiety. Zawierały one szczegółowe pytania o zwyczaje żywieniowe. Wnioski zaskoczyły samego autora eksperymentu.

Odkryliśmy, że ludzie, którzy jedzą czekoladę przynajmniej raz w tygodniu, mają większe zdolności poznawcze – powiedział Merrill Elias.

Osoby jedzące czekoladę regularnie mają lepszą pamięć wzrokowo-przestrzenną i krótkotrwałą. Lepiej sobie radzą również z abstrakcyjnym rozumowaniem. W życiu codziennym przekłada się to na bezproblemowe zapamiętywanie numerów telefonów czy listy zakupów oraz zdolność robienia dwóch rzeczy jednocześnie, na przykład jednoczesnego prowadzenia samochodu i rozmowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
king
7 lat temu
"Czekolada robi cię mądrzejszym"... autor uczęszczał na lekcje j. polskiego? I czekolady chyba nie jadł, bo niezbyt mądry.
www.DzikieWrz...
7 lat temu
Wolę być szczupłym i głupszym, niż grubym i mądrzejszym.
enolol
7 lat temu
tylko czy w dzisiejszych czasach ma lepiej ten madrzejszy czy ten glupszy? glupszy ma mniej zmartwien, kladzie laske na wszystko, byle do wyplaty.
choco
7 lat temu
Na kondycję mózgu i systemu nerwowego wpływa magnez, który jest m.in. w czekoladzie
haha
7 lat temu
Jaka nowość.. ale tytuł mylący.. nikt mądrzejszy się nie stanie, ale wpływa na pracę mózgu.. pomaga się uczyć.. podobnie jak np kawa. Paląc papierosy np zabijamy szare komórki.. ale dzięki temu osoba uzależniona od nikotyny wpływa na wydajność pozostałych.. Był kiedyś test IQ jakiś międzynarodowy czy ogólnopolski .. osoby z najwyższymi wynikami były osobami palącymi.. (może zbieg okoliczności, może nie)
marcinstudent
7 lat temu
o ile dobrze wiem to podobnie jest w innych dziedzinach osoby którzy mają kłopoty w chodzeniu rekompensują sobie to mądrością miałem na myśli inwalidów ale na grubasów też działa albo gdy człowiek traci zmysł inne się rozwiną
jf
7 lat temu
jem czekolade w kg :D i jakos roznicy nie widze
Mitsubishi Wa...
7 lat temu
ale ja jestem g*upi, nie jem czekolady, schudłem 19 kg i tylko się woże po mieście i trenuję karate. napewno czekolada by mi pomogła, pewnie stałbym się mądrzejszym człowiekiem. nie no ale na poważnie czekolada pomagała mi przed uczeniem się czegos na pamięć (wkuciem).
niunia
7 lat temu
A ja jem co dziennie batonik Wedla i taka jestem mądra.
kupa głupoty
7 lat temu
Bo cie tak zaprze, ze na sedesie będziesz miał kupę czasu na rozmyślania.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić