aktualizacja 

Czekolada zrobi cię mądrzejszym. Już nie ma wątpliwości

12

Trwające od wielu lat lat badania dowodzą, że jedzenie czekolady przynajmniej raz w tygodniu pozytywnie wpływa na "szare komórki".

Czekolada zrobi cię mądrzejszym. Już nie ma wątpliwości
(Pixabay.com)

W połowie lat 70-tych amerykański psycholog Merrill Elias rozpoczął wielki eksperyment. Wtedy ruszyła obserwacja ponad 1000 osób z Nowego Jorku. Celem naukowca była analiza związku pomiędzy ciśnieniem krwi i wydajnością mózgu.

Pomysł ze zbadaniem wpływu diety na mózg nie pojawił się od razu. Dopiero w czwartej dekadzie badania Elias pomyślał, że skoro ma dane na temat zdolności mózgu, dlaczego nie miałby zapytać uczestników, co jedzą - pisze independent.co.uk.

Naukowiec rozesłał do badanych dodatkowe ankiety. Zawierały one szczegółowe pytania o zwyczaje żywieniowe. Wnioski zaskoczyły samego autora eksperymentu.

Odkryliśmy, że ludzie, którzy jedzą czekoladę przynajmniej raz w tygodniu, mają większe zdolności poznawcze – powiedział Merrill Elias.

Osoby jedzące czekoladę regularnie mają lepszą pamięć wzrokowo-przestrzenną i krótkotrwałą. Lepiej sobie radzą również z abstrakcyjnym rozumowaniem. W życiu codziennym przekłada się to na bezproblemowe zapamiętywanie numerów telefonów czy listy zakupów oraz zdolność robienia dwóch rzeczy jednocześnie, na przykład jednoczesnego prowadzenia samochodu i rozmowy.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić