wb| 

Do kiedy zakaz ruchu lotniczego w Polsce? Będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość

13

Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem, zakaz ruchu lotniczego traci ważność w sobotę 25 kwietnia. Do podpisu premiera trafił jednak projekt przedłużający ten zakaz przynajmniej o dwa kolejne tygodnie.

Do kiedy zakaz ruchu lotniczego w Polsce? Będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość
(Getty Images, Jaap Arriens)

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało na swojej stronie projekt. Jest to rozporządzenie przygotowane przez resort infrastruktury, zgodnie z którym zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski będzie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Jego wejście w życie zaplanowane jest na niedzielę 26 kwietnia, a więc samoloty nie będą latały przynajmniej do 9 maja.

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Zakaz ruchu lotniczego. Wyjątek m.in. dla premiera

Względem aktualnie obowiązującego rozporządzenia wprowadzone zostaną pewne zmiany. Dotyczą one wykonywania lotów z wykorzystaniem statków powietrznych posiadających do 15 miejsc pasażerskich. Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Jak w większości zakazów, od panujących reguł istnieją pewne wyjątki. W tym przypadku są nimi rejsy realizowane na zlecenie premiera czy czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. Zakaz nie będzie dotyczył też m.in. statków powietrznych lądujących w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić