o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dawid Góra
|
aktualizacja

Dzik jest dziki, a mieszkańcy wściekli. Ostatnie polowanie w Lesie Bronaczowa

324
Podziel się

Jedni chcą wyrżnąć dziki co do kopytka, inni nie palą się już do tego tak bardzo. Zaskakujące? Tak, bo krwawą jatkę świniowatym chcieliby urządzić zwykli ludzie, a nie myśliwi. Pojechaliśmy do małopolskiej wsi, żeby sprawdzić jak na temat zbiorowych polowań patrzą ci, którzy na co dzień z dzikami się stykają, a nie tylko lajkują zdjęcia warchlaczków na facebooku i oburzają się w internecie.

Dzik jest dziki, a mieszkańcy wściekli. Ostatnie polowanie w Lesie Bronaczowa
(East News, Adam STASKIEWICZ)
bDTPVtwB

- Powinni wszystkie dziki w tym lesie wystrzelać! – podnosi głos starsza pani w chuście.

Mieszkańcy podkrakowskiego Radziszowa mają problem, bo zwierzyna wychodzi na ulice i rozkopuje uprawy. A gdzie w tym wszystkim miłość do braci mniejszych i akcja ochrony dzików tak rozpowszechniona w mediach społecznościowych? – Prawda zawsze leży pośrodku – tłumaczy prezes koła łowieckiego „Szarak” Kraków Kazimierz Kaczmarczyk.

Las Bronaczowa. Rozległy teren między popularną „Zakopianką” a rzeką Skawinką. Prowadzi przez niego kilka szlaków turystycznych. Przed godziną 7. nie ma tutaj żywej duszy. Cichy śpiew ptaków, trzask łamiących się od świeżego śniegu gałęzi. Dopiero po dłuższym czasie mija mnie mężczyzna uprawiający jogging.

bDTPVtwD

– Od półtorej godziny nikogo nie widziałem. Zresztą trwa wyrąb drzew, więc teraz do lasu nie powinno się wchodzić – przypomina. Jednak ani drwali ani ciągników nie widać. Można dostrzec ślady po dużych oponach, ale wyżłobienia dawno przysypał biały puch.

W piątek było tutaj jednak znacznie głośniej...

Trochę prawda, trochę nie

O polowaniu w Lesie Bronaczowa nieopodal Skawiny poinformowała Karolina Korwin-Piotrowska.

bDTPVtwJ

- Właśnie dostałam. Małopolska, las Bronaczowa, nadleśnictwo Myślenice. Już są samochody na niemieckich rejestracjach. Biznes się zaczął kręcić. Przysyłajcie mi zdjęcia. To trzeba pokazać. Tego nie można ukryć ot tak. Obraz mówi więcej niż wszelkie petycje. Obraz może zmienić wszystko – napisała na Instagramie dziennikarka załączając zdjęcie tabliczki z napisem „Uwaga polowanie”.

– Polowanie było organizowane w piątek, ale to rutynowe czynności, niezwiązane z wirusem ASF. Chodziło zresztą nie tylko o dziki, ale też inną zwierzynę – podkreśla Artur Dudzik, podleśniczy z Radziszowa.

bDTPVtwK

Prezes koła łowieckiego „Szarak” Kraków Kazimierz Kaczmarczyk dodaje, że w całym regionie, polowania odbywały się od listopada do stycznia. Miało ich być osiem, ale ostatecznie zrealizowano pięć. W samym Lesie Bronaczowa – trzy.

W polowaniu brali udział wyłącznie Polacy. Auto na niemieckich rejestracjach mogło wynikać z tego, jak twierdzi prezes, że jeden z myśliwych mieszka i pracuje w Niemczech.

Ale "internety" swoje "wiedzo". - Każdy głos sprzeciwiający się śmierci zwierząt to dobry i ważny głos – napisała internautka pod wpisem Korwin-Piotrowskiej. - A żeby tam sami sobie wystrzelali zamiast zwierząt, ja im życzę tego szczerze z całego serca – rzuca się w oczy inny wpis.

Inne zdanie na ten temat mają mieszkańcy Radziszowa...

bDTPVtwL

Wystrzelać wszystkie!

Starsza pani z chęcią pokazuje drogę do leśniczego. Wymienia jeszcze parę osób, które we wsi zajmują się polowaniem. Na pytanie o to, co sądzi o odstrzałach wyraźnie się ożywia. - Powinni wszystkie dziki w tym lesie wystrzelać. Nie da się kartofli zasadzić, ryją nam na polach – grzmi mieszkanka Radziszowa. - Podchodzą nawet pod okna domów! – dodaje młoda kobieta przysłuchująca się rozmowie.

Wchodzę do sklepu motoryzacyjnego. Jedyny taki punkt we wsi. Pytam o polowanie i dziki.

– Ja się tym w ogóle nie zajmuję, ale często przychodzą do mnie klienci i proszą o narzędzia, którymi mogliby jakoś naprawić uszkodzenia po zderzeniach ze zwierzyną. Sam byłem świadkiem, jak niedawno obok sklepu samochód uderzył w przechodzącego drogą dzika. Zwierzyna wychodzi z lasu i pije wodę ze Skawinki, a żeby to zrobić, musi przejść przez ulicę – tłumaczy sprzedawca.

bDTPVtwM

- Jechałem z normalną prędkością, kiedy nagle przed maskę wybiegł dzik. Nie miałem żadnych szans. Zderzak zniszczony, a dzik, jak gdyby nigdy nic, pobiegł dalej. Strach pomyśleć, co by było, gdybym jechał szybciej. Zadzwoniłem na policję, ale tam dyżurny powiedział, że odszkodowanie mógłbym dostać co najwyżej od koła łowieckiego. Szybko wyobraziłem sobie, jak długo potrwają wszystkie procedury i zrezygnowałem ze zgłaszania sprawy – machnął ręką mężczyzna z bmw.

Okazuje się, że częściową winę za taki stan rzeczy ponosimy... my wszyscy. Przynajmniej tak twierdzi prezes Kaczmarczyk. Myśliwy.

Prawda leży pośrodku

- Zabudowa wokół lasu jest chaotyczna. Nowe domostwa powstają zaraz obok obszarów zalesionych - tłumaczy.

- Zwierzyna ma coraz mniej miejsca. Las Bronaczowa jest stosunkowo niewielki. Nie tylko dziki, ale też sarny, jelenie, lisy czy tchórze, zwyczajnie nie mają się gdzie podziać. Proszę porównać plan terenu sprzed dziesięciu lat do obecnego. Ludzie stopniowo zasiedlają miejsca, które jeszcze niedawno były naturalnym obszarem występowania dzikiej zwierzyny. Jakby tego było mało, niektórzy dokarmiają zwierzęta. Po skoszeniu trawy, słomę i inne odpadki zostawiają na polu czy łące. To idealne pożywienie dla dzika, którzy skuszony łatwą zdobyczą wychodzi z lasu w kierunku domostw – wyjaśnia Kaczmarczyk.

Myśliwy zaznacza, że coraz częściej dostaje telefony z podkrakowskich osiedli, na których pożywienia szukają kuny i lisy. Zwierzęta przyzwyczajają się do ludzi i są coraz śmielsze.

O akcji ratowania dzików, popularnej w mediach społecznościowych, mówi wprost: - Prawda zawsze leży pośrodku. Polityka mnie nie interesuje. Jestem nie tylko prezesem koła łowieckiego, ale też przyrodnikiem.

- Nigdy nie powiem, żeby wystrzelać wszystkie dziki albo totalnie zminimalizować ich liczbę. Zwierzyna w lasach przyczynia się m.in. do eliminacji pędraków. Gdyby nie dziki, mielibyśmy olbrzymi problem z insektami. Jednak przyrost populacji dzików w sezonie sięga 200 procent. Wystarczyłoby przez półtora roku nie organizować polowań, aby wszyscy zobaczyli, czym by się to skończyło. Trzeba tak organizować nasz ekosystem, aby wszystkim było w nim dobrze, zarówno dzikim zwierzętom jak i ludziom – podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTPVtxe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(324)
asee
2 lata temu
Świnie i dziki są od tego,żeby dawać mięso, więc o co tyle krzyku. Piotrowska i inne niech przestaną jeść mięso, oprotestują wszystkie chlewnie, kurniki ,ubojnie i sklepy mięsne , wtedy można rozmawiać. A obłuda i zakłamanie nie powinny tu nikogo interesować.
Pikuś
2 lata temu
Pewnie jeden czy drugi myśliwy kupił samochód w Niemczech i nie przerejestrował. Szkoda, że na amerykańskich blachach samochodu nie widzieli.....
Dudu
2 lata temu
Przykre jest to, że kiedy sprawdzimy sobie ogólną statystykę na stronie polskiego związku łowieckiego, to jakoś do tej pory nikomu nie przeszkadzało to, że od 2009 roku regularnie odstrzeliwuje się ponad 200 tys. dzików. Moim zdaniem to normalny odstrzał, a redaktorzy zrobili sobie po prostu nową pożywkę, bo ludzie i tak nie sprawdzą podawanych wiadomości...
bDTPVtxf
Dziki dzik
2 lata temu
Jeżeli populacja dzików jest zbyt duża to jej redukcja jest niezbędna w każdym kraju europejskim jest to zrozumiałem tylko oczywiście nie w Polsce bo tutaj ze wszystkiego trzeba zrobić aferę. Niektórzy są obojętni na krzywdę dzieci z domów dziecka i osób starszych którzy są zepchnięci na margines życia społecznego o tym nikt nie mówi a na hasło wystrzał dzików się uruchamiają i mają najwięcej do powiedzenia tylko że nie oni są stratni na tym że za duża populacja dzikich zwierząt niszczy uprawy bo oczywiście wszystkie warzywa biorą się ze sklepów (nikt tego nie uprawia one po prostu tam są) 😂
Joa
2 lata temu
A kiedy celebryci zaczną protestować przeciw ubojom rytualnym? To jest dopiero meczenie zwierząt.
Najnowsze komentarze (324)
Myśliwy
2 lata temu
A to wszystko po to, żeby odwrócić uwagę od prawdziwych zamiarów paru osób którym zależy na sprywatyzowaniu Polskich terenów łowieckich.
gustaf
2 lata temu
Obsadź pole wokół topinamburem, to dziki nie będą wchodzić. Dzisiejsze wsioki to debiIe, dawniej ludzie byli mądrzejsi.
dzik
2 lata temu
Ciekawe czy ci populiści noszą buty ze słomy a faceci używają pędzli do golenia z wyczesanej z psa ze schroniska sierści. Te osoby powinny się cieszyć, że są ludzie, którzy nie boją się ubrudzić rąk, żeby inni mogli lansować swoje puste hasła, grając na uczuciach. Zobaczcie w jakich ludzie pracują warunkach, zejdźcie ze swoich wygodnych kanap ze "skóry" "ekologicznej", wyjdźcie ze swoich przytulnych i ciepłych domów ogrzanych dzięki energii słonecznej i zainteresujcie się problemami a nie tylko kolorem krwi ładnie kontrastującym z czystą bielą śniegu.
saper
2 lata temu
koła łowiecki co roku realizują plan odstrzału nałożony przez nadleśnictwa, uważam, ze obecna medialna nagonka to nic innego jak przypodobanie się rolnikom przed wyborami i odwrócenie prawdziwego problemu rządzących z nieudolną walką z ASF na dziki a rykoszetem bardzo duże pieniądze zarobią zakłady utylizacji, w zeszłym roku spotkałem myśliwego(ja nie jestem ale mam znajomych myśliwych), że od dziesięciu lat nie było dzika w obwodzie a powstały dwa ogniska ASFu
darz bór
2 lata temu
teraz przeciwników odstrzału dzików jest coraz więcej a wśród nich także politycy i bardzo mnie zastanawia to że dużo z nich jest za aborcją jak sie ma jedno do drugiego poprostu--- durnota ciemnota obłuda i zakłamanie
qq
2 lata temu
bambry w gumiakach, niech zachowają higienę w swoich chlewach bo mają brud i smród w zagrodzie.
anik
2 lata temu
Gdyby aborcja byla legalna, to takiej pani jak Piotrowska dzisiaj nie byloby na swiecie.
normalny mohe...
2 lata temu
Problem jest w tym , że prawda nigdy nie leży pośrodku, prawda jest zawsze jedna!!!!! Znając prawdę możemy podjąć działania drastyczne, bardzo łagodne lub takie pośrodku. Drodzy mędrcy, moher wam to mówi. Jeszcze jedno, to człowiek jest podmiotem świata i ma sobie ziemię czynić poddaną! W Europie zmieniono ten porządek i nadal się go zmienia, dobijając Europę, której końcowym produktem jest "zgnilizna", która dotknie wszystkich,tych zwykłych mądrych ludzi i tych którzy burzą naturalny porządek świata , którzy uwierzyli , że to oni są jego podmiotem i muszą go wywrócić do góry nogami.
bDTPVtwX
lehnin
2 lata temu
Niech żyje I.-wszy sekretaż Komitetu Obrony Dzików, niech żyje !
IPIK
2 lata temu
I znowu nagonka typu....mierzeje nam przekopią!! Czy nie ma w kraju przynajmniej100 osób z trzeźwym umysłem ???
Ada
2 lata temu
Schabowy na obiad, szynka na kolacje, parówki na śniadanie ale... dzików szkoda! Codziennie ubojnie zabijają celowo zwierzęta na twój stół ale to jest pięknie podane, podświetlone w witrynie sklepu, tu lejącej się krwi nie widzisz!!!
lolo
2 lata temu
Dzik jest dziki, i taki ma być. Wybić wszystkie, które odważą się wyjść z lasu. Bo jest ich po prostu za dużo. Jak będzie ich odpowiednia ilość, to będą siedzieć tam gdzie ich miejsce. Głęboko w lesie. A człowiek jest mięsożercą, od zawsze polował na zwierzynę i to jest właśnie naturalne i ekologiczne.
BYLE
2 lata temu
BO TO WSZYSTKO NAJGORSZE ZE WSZYSTKIE TAKIE ZALECENIA SA ZA BIURKA A RZECZYWISTOSC JEST INNA BO JAK TYM ZA BIURKA NIECHCE SIE RUSZYC DUPY I ZOBACZYC CO DZIKI ROBIA ROLNIKOM
maria
2 lata temu
Te tysiace ton miesa,skory,kly,,,to kto zabiera fortune ,kto sie bogaci ,Wilki maje kilka lub kilkanaie malych w miocie ,Naperno jest za duzo ,Tylko czuj interes
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić