Wróć na
aktualizacja

Epidemia koronawirusa. Po śmierci doktora Li Wenlianga w Chinach rozpętała się burza

108
Podziel się

W ostatnich godzinach przez chińskie media społecznościowe przetoczyła się burza. Wszystko z powodu informacji na temat śmierci doktora Li Wenlianga, który pod koniec grudnia zeszłego roku ujawnił zagrożenie koronawirusem.

Epidemia koronawirusa. Po śmierci doktora Li Wenlianga w Chinach rozpętała się burza
(Getty Images)
bCGqrnWt

Oburzenie nastąpiło po tym, jak informacja o śmierci Wenlianga pojawiła się w mediach,. Chwilę później zniknęła, a potem pojawiła się ponownie. "Zabiliście go dwa razy" - padały oskarżenia wobec cenzury, która miała ukrywać śmierć lekarza. Fala krytyki pod adresem władz nie wydaje się nam niczym dziwnym, jednak w Chinach, w których internet jest ściśle cenzurowany, a za atak na politykę rządu można mieć poważne problemy to prawdziwy przełom.

Tej nocy wielu młodych ludzi dojrzało. Czujecie gniew? Zapamiętajcie go na przyszłość. - mówił jeden z komentarzy na serwisie Weibo, lokalnej wersji Twittera.

ZOBACZ TAKŻE: Co wiemy o koronawirusie? Ekspert tłumaczy.

bCGqrnWv

Niedawna śmierć dr Wenlianga, była zapalnikiem drzemiącego wśród ludzi gniewu. Chińczycy, a zwłaszcza młodsze pokolenie, są wściekli z powodu początkowego ukrywania skali niebezpieczeństwa przez władze.

Żądania ludzi znacznie wykraczają poza rzetelne informowanie o zagrożeniu wirusem. Na wspomnianym serwisie Weibo post z hasztagiem "Chcę wolności słowa", zdobył ponad 1,8 miliona wyświetleń w ciągu kilku godzin, nim został skasowany.

bCGqrnWB

Skasowane z serwisu Weibo pożegnanie dr Weinlianga

*Po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku, postulaty wolności wypowiedzi są w szybko bogacących się Chinach tematem tabu. *Ostatnio jednak kraj ma poważne problemy z utrzymaniem porządku, które zaczęły się od protestów w Hongkongu. Zdaniem wielu nieudolne próby ukrycia epidemii koronawirusa mogą stać się początkiem szerszego buntu.

Liczba zarażonych koronawirusem

Według najnowszych danych zarażonych wirusem zostało na całym świecie ponad 31 tysięcy osób, z czego zmarło 638. Wyleczyć udało się jak na razie niemal 1700 osób. Nowe zarażenia odnotowano ostatnio m.in. we Włoszech a także na luksusowym statku, który, w ramach kwarantanny, jest przetrzymywany u wybrzeży Japonii.

bCGqrnWW
KOMENTARZE
(108)
zon
5 miesięcy temu
Co wy piszecie po ostatnim telefonie z Chin od żony Polki zamieszkałej z mężem Chińczykiem to tam jest dużo gorzej i według jej słów to tam " krotnie" więcej ludzi już umarło
XXX
5 miesięcy temu
Przecież media nie podadzą że liczba ofiar śmiertelnych jest wielokrotnie większa,a naukowcy są bezradni,bo ten szczep został sztucznie wychodowany.Zalecenia mycia rąk i noszenia maseczek mają taką samą wartość jak picie wody święconej.Ciekawe kiedy ujawni się firma która ma szczepionkę,i będzie na niej trzepała gigantyczną kasę.Tylko co jak wirus zmutuje?
Polak
5 miesięcy temu
Współczucie Chińczyków ich rząd poprostu ich oklamuje i nie mowi prawdy jak na moje ten wirus jest sprawka rzadu chin i wyciekl im z labolatorium. Z ludzi rząd chiński nic sobie nie robi dyktatura i komuna . Coś takiego 30 lat temu bylo w Polsce . Chińczycy trzymajcie sie mocno i walczcie o swoje o wolność. Polak
bCGqrnWX
????
5 miesięcy temu
Czy w kontenerach i przesyłkach z Chin może być ten wirus ?
Jestem
5 miesięcy temu
Wirus ginie w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Jak sądzicie,Chińczycy jedli je surowe? A może to bajeczka w którą wszyscy chętnie uwierzyli?
Najnowsze komentarze (108)
yato
3 miesiące temu
Ponad 21 milionów abonamentów na telefony komórkowe w Chinach zostało wyłączonych w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a 840 000 abonamentów na telefony stacjonarne zostało zamkniętych, według chińskich władz 19 marca.
Qwerty
3 miesiące temu
Jest serial dok. Na netf. Pandemia. Epidemiolodzy spodziewali się że to może nastapić, ale ich wszędzie ignorowano
Qwerty
3 miesiące temu
Gdzie jest reporter Chen Q.
tROL
5 miesięcy temu
Słyszałem, że zmarło już 1 300 000 osób, no ale Chińczyjów wiele.
Fred
5 miesięcy temu
1,8 miliona wyświetleń w Chinach to jak u nas kilkadziesiąt tysięcy tysięcy. Szału nie ma.
OOO
5 miesięcy temu
kilka lat temu ktos sie zastanawial ze gospodarka Chin wykonczy caly swiat
sigmapi
5 miesięcy temu
nikt kto madry nie pisze
AirChina
5 miesięcy temu
Dlaczego polscy tzw. eksperci ignorują zalecenia WHO oraz innych naukowców, którzy mają już jakieś doświadczenie z tym coronavirusem? Jako jedyni w Europie zwozimy i bezkrytycznie przyjmujemy ludzi potencjalnie zarażonych bez żadnej kontroli?
bCGqrnWP
Zdzich
5 miesięcy temu
Oby tym razem obalili tą komusza władzę!
klm
5 miesięcy temu
wszędzie rządy kłamią - nasz pinokio też ma coraz dłuższy nos
Wgw
5 miesięcy temu
Zeby tylko komunizm nie upadl. To dopiero bylaby wtopa.
OH!!
5 miesięcy temu
zmarło 638???!!dobre ... oczywiście zmowa milczenia na temat "węgla" ,którym pali się w specjalistycznych piecach...wychodzi tanio , bo tego węgla leży dużo na ulicach i co najważniejsze , można brać go za darmo bez ograniczeń
niki
5 miesięcy temu
koronawirus jest z amerykanskich laboratoriów w ten sposób pograza gospodarke chin i europy taka teoria spisku
ewewwe
5 miesięcy temu
A skąd pochodzi ten wirus, bo to na pewno chińska podróbka, jak wszystko.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić