Europa nad przepaścią. Miliardy euro na pomoc dla uchodźców?

242
Podziel się:

W trakcie czwartkowych debat na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przywódcy najbogatszych krajów świata skupili się głównie na rozwiązaniu największego problemu przed jakim stanęła współczesna Europa. Politycy stwierdzili, że w obliczu ogromnego kryzysu imigracyjnego potrzebny jest nowy "plan Marshalla", w przeciwnym razie Stary Kontynent czeka katastrofa.

Europa nad przepaścią. Miliardy euro na pomoc dla uchodźców?
(Forum, RUBEN SPRICH)

Kryzys uchodźczy może zniszczyć Europę. Unia ma zaledwie sześć do ośmiu tygodni, aby poradzić sobie z kryzysem uchodźczym - powiedział premier Holandii Mark Rutte, z kolei niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble dodał, że potrzebna jest natychmiastowa zmiana optyki na obecny problem.

Potrzebny jest nowy "plan Marshalla", nie dla Europy, ale dla regionów, które zostały zniszczone jak Syria i Irak - powiedział cytowany przez agencję AFP Wolfgang Schaeuble.

Kraje Zachodu czekają ogromne wydatki. Będziemy musieli zainwestować miliardy dolarów w krajach pochodzenia uchodźców - kontynuował swoje wystąpienie Schaeuble. Premier Grecji Aleksis Cipras podzielił się nadzieją, że Unia zwiększy zaangażowanie paneuropejskich instytucji w rozwiązanie tego kryzysu, szczególnie w krajach tranzytowych dla imigrantów, takich jak Grecja czy Cypr.

Wszystkie kraje europejskie muszą podzielić się tym ciężarem, to jedyne rozwiązanie - powiedział cytowany przez agencję Reuters Aleksis Cipras.

*Zmiany rodzą się w bólach. *Władze Austrii ogłosiły wprowadzenie oficjalnych limitów uchodźców, których kraj ten może przyjąć w 2016 roku. Nie wiadomo, jak w tej sytuacji zachowa się Berlin. Osiągnięcie kompromisu rozdzielenia dotychczas przybyłych do UE uchodźców, już w tej chwili powoduje kontrowersje. Na kwotową relokację nie zgadzają się bowiem kraje Europy Wschodniej, w tym Polska.

Kraje Europy Wschodniej mówią: jeśli nie poradzimy sobie z tym [problemem uchodźców - przyp.red.], zagrożona będzie sama UE. Jeśli sobie nie poradzimy [z relokacją dotychczasowych uchodźców - przyp.red.], to zagrożona będzie strefa Schengen - mówił w czwartek cytowany przez agencję Reuters premier Szwecji Stefan Loefven.

Politycy zauważają, że obecny kryzys może spowodować efekt domina. Jeśli Europa nie osiągnie kompromisu w sprawie uchodźców i nie wypracuje spójnej polityki, którą zacznie natychmiast wprowadzać, wówczas może czekać ją koniec w takiej postaci, jaką znamy obecnie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić