Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Gigantyczna plaga szarańczy. Zdziesiątkowały uprawy ważne dla milionów ludzi

18
Podziel się:

Miliardy szarańczy roją się w całej wschodniej Afryce już od kilku miesięcy. Owady niszczą uprawy, które są źródłem żywności dla milionów ludzi. Na szczęście satelity NASA obserwujące Ziemię mogą pomóc. W jaki sposób?

Szarańcza niszczy uprawy w Afryce. NASA połączyło siły z ONZ i znalazła sposób na powstrzymanie rojów owadów
Szarańcza niszczy uprawy w Afryce. NASA połączyło siły z ONZ i znalazła sposób na powstrzymanie rojów owadów (YouTube, DW News)

Roje szarańczy wędrownej są w Afryce, południowej Azji i na Bliskim Wschodzie niejako normą. Jednak populacja owadów zaczęła wymykać się spod kontroli w grudniu 2019 roku, kiedy zaatakowała Kenię i zdziesiątkowała około 173 000 akrów ziemi uprawnej. Ogromne roje szarańczy rozprzestrzeniły się odtąd do 10 krajów w Afryce, co zdaniem ONZ może spowodować klęskę głodową.

Afryka. Szarańcza atakuje. NASA ma pomysł, jak pokonać owady

Warunki klimatyczne ułatwiły szybsze rozmnażanie się szarańczy, a nadejście pory deszczowej, która ma trwać od marca aż do maja, może jedynie pogorszyć sytuację. NASA zdecydowało się na współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczonych w celu powstrzymania szarańczy.

Naukowcy, którzy monitorują Ziemię z kosmosu, mogą dowiedzieć się, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na populacje szarańczy i wykorzystać te informacje do powstrzymania ich. Ważne jest unicestwienie szarańczy na wczesnym etapie życia i zniszczenie ich miejsc wylęgowych - to pozwoli zahamować wędrówki i dalsze wylęganie się owadów.

Po połączeniu danych satelitarnych z informacjami o tym, gdzie, kiedy i dlaczego pojawiają się roje szarańczy, naukowcy opracowali strategię zmniejszenia populacji. Dorosłe szarańcze trudno zabić, bo poruszają się zbyt szybko. Dlatego najlepiej zabijać młode, u których skrzydła nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

Zobacz także: Zobacz także: Niszczycielska inwazja. Szarańcza pustoszy uprawy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
czloax
3 lata temu
Od 40 lat jakoś cicho o głośnej w latach 70tych bombie neutronowej. Miała być sterylna - niszczyć organizmy nie naruszając infrastruktury. No to może tak mała bombka wleciała by w srodek roju i bęc?
zaczarowaolot
3 lata temu
TtTt
zaczarowaolot
3 lata temu
bAbA
zaczarowaolot
3 lata temu
AbAb
zaczarowaolot
3 lata temu
AAAA
zaczarowaolot
3 lata temu
A1b2
zaczarowaolot
3 lata temu
A2A1
zaczarowaolot
3 lata temu
TTTTTTTTTTTTTTTT
zaczarowaoloT
3 lata temu
To wyboRCy piS A MoZE po ZapTANiE
Szarańcze
3 lata temu
To my mamy na Wiejskiej
zaczarowaoloT
3 lata temu
ZNow owAd
zaczarowaolot
3 lata temu
A4b
zaczarowaolot
3 lata temu
A3b
zaczarowaolot
3 lata temu
A2b
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić