aktualizacja 

#greatesthits "Common People"

Kamień milowy brytyjskiej muzyki lat 90., płyta „Different Class”, z której pochodzi przebój zespołu Pulp, została wydana 20 lat temu.

#greatesthits "Common People"
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, tripwireerin)

„Zwykli ludzie” wydani zostali w 1995 i uważani są za jeden z utworów, który zdefiniował britpop. Chociaż kiedy ukazał się utwór, Pulp miał wydać już piątą w swojej karierze płytę, to uważa się, że piosenka otworzyła zespołowi z Sheffield drzwi do wielkiej kariery.

To było jasne, że „Common People” stanie się ważną piosenką i siłą napędową albumu. Aż osiem numerów na płytę zostało napisanych, kiedy kawałek dobrze radził sobie na listach przebojów. Pierwszy raz w życiu wiedziałem, że stoi za mną masowa publiczność, nabrałem więc pewności, żeby bardziej się przed nią otworzyć – powiedział lider zespołu Jarvis Cocker magazynowi „Q”.

Ciekawa historia kryje się też za tekstem piosenki. Jarvis Cocker, który studiował film na artystycznej uczelni St. Martins College of Art and Design w Londynie, poznał na kursie rzeźby młodą Greczynkę studiującą malarstwo. Nic między nimi się nie wydarzyło, ale wokalista zapisał kilka „mądrości”, którymi podzieliła się z nim rozpieszczona bogata córeczka tatusia pragnąca liznąć trochę życia klasy robotniczej.

Opisana 20 lat temu przygoda miała niedawno ciekawy finał. Dziewczynę, z którą spotkanie Jarvis zawsze nazywał „starą historią” i twierdził, że nie pamięta jej imienia, wytropiła jedna z greckich gazet, "The Athens Voice". Okazało się, że chodzi o Danae Stratou, żonę greckiego ministra finansów. Pomyłka nie wchodzi w grę – Stratau studiowała w St. Martins rzeźbę dokładnie w tym samym czasie, co Cocker.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić