Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|

GUS. Ujemny przyrost naturalny w Polsce. Dalszy spadek urodzeń jest pewny

47
Podziel się:

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce wciąż odnotowuje się więcej zgonów niż urodzeń. Przyrost naturalny w ubiegłym roku wyniósł 1,4 na 1000 osób.

Przyrost naturalny w Polsce jest ujemny. Eksperci alarmują, że liczba zgonów będzie przewyższać liczbę urodzeń jeszcze przez jakiś czas.
Przyrost naturalny w Polsce jest ujemny. Eksperci alarmują, że liczba zgonów będzie przewyższać liczbę urodzeń jeszcze przez jakiś czas. (Getty Images, Godong)

W pierwszej połowie 2019 roku żywych urodzeń przypadło 9,5 na 1000, ale zgonów nieco więcej, bo 10,9. Populacja Polski liczyła wtedy 38,3 milionów osób - w tym 19,8 milionów kobiet. Eksperci alarmują, że należy spodziewać się dalszego spadku urodzeń.

GUS. Ujemny przyrost naturalny w Polsce. Dalszy spadek urodzeń jest pewny

Dr Anita Abramowska-Kmon, kierowniczka Zakładu Demografii SGH w Warszawie podkreśla, że populacja Polski będzie maleć. Co jest tego powodem?

Wydaje mi się, że dodatni przyrost naturalny nie jest realny w najbliższym czasie, zwłaszcza że mamy koronawirusa. Ale nawet abstrahując od tej sytuacji, nie widzę możliwości, żeby liczba urodzeń rosła, ponieważ raczej nie wzrośnie współczynnik dzietności. On ostatnio lekko spadł, a teraz zapowiada się spowolnienie gospodarcze, więc też raczej nie pójdzie w górę. Ponadto liczba kobiet w wieku rozrodczym maleje, co wynika ze spadku dzietności w ubiegłych trzech dekadach - twierdzi dr hab. Anna Matysiak.

Czy zmiany polityki rodzinnej od 2013 roku zachęcały Polaków do posiadania dzieci? Mowa m.in. o programie Rodzina 500+. Kierowniczka zakładu dr Anita Abramowska-Kmon informuje, że "jeśli nawet wystąpi wzrost liczby urodzeń, to będzie krótkotrwały". Wszystko dlatego, że "jest bowiem coraz mniej kobiet, które mogą urodzić dziecko".

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus. Co z 500+ i 14-tą emeryturą? "Nie na wszystkie obietnice będą pieniądze"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(47)
Ahojjjjj
2 lata temu
Rozenek jest w ciazy , Glinka, zmuda, ola zebrowska
Magda
2 lata temu
Duzo młodych kobiet nie może zajść w ciąże jest epidemia bezpłodności
afrykaner
2 lata temu
jak mają żyć w takim dziadostwie to lepiej niech się nie urodzą,polaczkowo to kraj świętej inkwizycji.
Lech
2 lata temu
Do zapłodnienia jeden krok,jede jedyny,hm jeden do tyłu.
Jarek
2 lata temu
No to Jarek, Radek! Ostatni moment! Weźta się razem do roboty i zmajstrujta razem jakiegoś małego fogla-kaczorka! Tylko wydaje mi się, że Jarek będzie matkiem, a Radek tatkiem! Bo z tego, co wiem, to w każdym w swych jednopłciowych konkubinatów, a Jarek miał ich od końca lat sześćdziesiątych całe grube dziesiątki, to Jarek był kobietem a jego partnerzy, "mężczyznami". Co nie zmienia faktu, że to wszystko to wyjątkowo obelżywe i odrażające świństwo i parszystwo niebywałej miary. Fuuuujjj!
999
2 lata temu
Wg mnie to trud wychowania i różne ograniczenia np. czasu wolnego tylko dla siebie to główna przyczyna niechęci do zostania rodzicem
Ldk
2 lata temu
Prawda jest taka - dzieci dają radość ale wychowanie ich to trudne zadanie psychiczne i fizyczne dla rodziców. Mam dwójkę dzieci i nie zdecydowałabym się na kolejne: początkowo nieprzespane noce, awantury o byle co, bunty, potem okres dojrzewania, szkoła, stres czy jest bezpieczne jak wychodzi ze znajomymi itd...
DSSF
2 lata temu
Brak perspektyw na ogarnięte życie i wegetowanie od pierwszego do pierwszego. Niech dowalą jak zwykle nowe podatki, stare podwyższą, tak jak zawsze i będzie pięknie. Nasi rządzący to cmoki i dziwią się czemu mamy taki słaby przyrost gdy podejmują w kółko te same głupie decyzje, by zedrzeć z ludzi jak najwięcej, redukując ich do ekonomicznych niewolników.
ak001
2 lata temu
To jak to? pińcetplusbosienależy nie działa???? Oj! Jak mi przykro. Ale co tam - głosy kupione, właściwa i jedynie słuszna partia wygrała wybory czyli wszystko gra. A po nich choćby i potop...
SIP
2 lata temu
Kurde 500+ nie pomogło a miało być tak pięknie tak gadała ta Pani co jest w Brukseli. Kocham PIS i TVP oraz Tadeusza.
qqqq
2 lata temu
szatański materializm ogłupił i przysłonił ludziom prawdziwy cel człowieka
radca
2 lata temu
Obywatele! Wykorzystać czas kwarantanny i zakazu opuszczania domów na prokreację! Do dzieła!
woj.
2 lata temu
No i bardzo dobrze , nic nie trwa wiecznie. Jak se pościelesz tak się wyśpisz.
Mar
2 lata temu
Wszedzie widze dzieci, wszystko dla dzieci, nie wierze, przedszkola i szkoly przepelnione. 30 lat temu byly 2 albo 1 a teraz 2, 3 albo i wiecej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić