aktualizacja 

Hakerzy ze Wschodu włamali się na serwery MON?

41

Cyberprzestępcy najprawdopodobniej faktycznie zdołali wykraść dane z serwerów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Hakerzy ze Wschodu włamali się na serwery MON?
(twitter.com)

Grupa Pravyy Sector grozi polskiemu MON opublikowaniem danych wykradzionych z rządowych serwerów. Portal Niebezpiecznik jako pierwszy zwrócił uwagę na zamieszczone na Twitterze pogróżki ze strony hakerów, poparte fragmentami plików pochodzących z komputerów niektórych wojskowych. Są to m.in. zdjęcia oraz aplikacje na stanowisko “kandydata do służby PRISM”, zawierające szczegółowe dane osobowe.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Hakerzy domagają od MON 50 tysięcy dolarów w bitcoinach. Grupa, która według ekspertów najprawdopodobniej podszywa się pod ukraińskich nacjonalistów w celu pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich, opublikowała na Twitterze wpis, w którym twierdzi, że "uznanie zbrodni wołyńskiej za ludobójstwo jest aktem zdrady wobec ukraińskich żołnierzy, którzy ocalili Polaków przed radzieckimi barbarzyńcami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pravyy Sector opublikował w sieci także plik XSL, sugerujący, że zdołał wykraść dane na temat sieci intranetowej MON-u. Są wśród nich m.in. wewnętrzne nazwy komputerów, ich systemy operacyjne, ścieżki LDAP, czasy ostatnich logowań i błędnych logowań. Jak donosi porta Niebeziecznik, to "sugeruje, że nieautoryzowany dostęp mógł nastąpić do kontrolerów domeny".

Ministerstwo Obrony Narodowej jak dotąd nie odniosło się do pogróżek. Tydzień temu hakerzy z tej samej grupy opublikowali na Twitterze dane pozyskane z serwerów Netii.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić