"Historyczne nieporozumienie". Kijów odpowiada na uchwałę Sejmu ws. Wołynia

89

Zgodnie z przewidywaniami uchwała wywołała na Ukrainie ogromne kontrowersje.

"Historyczne nieporozumienie". Kijów odpowiada na uchwałę Sejmu ws. Wołynia
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Michał Józefaciuk)

Uznanie zbrodni wołyńskiej za ludobójstwo spotkało się z silnym niezadowoleniem strony ukraińskiej. Jak informuje TVN 24, dzisiejsza decyzja Sejmu RP była szeroko komentowana przez najważniejszych polityków naszego wschodniego sąsiada. Jako pierwszy wypowiedział się na jej temat prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, zamieszczając pełen rozczarowania wpis na Facebooku.

Jest mi przykro w związku z decyzją polskiego Sejmu. Wiem, że wielu zechce wykorzystać ją dla spekulacji politycznych. Tylko podejmując wspólne kroki, możemy dojść do chrześcijańskiej zgody i pojednania. Tylko razem możemy wyjaśnić wszystkie fakty tragicznych kart wspólnej historii - napisał polityk.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Nieco ostrzej uchwałę skomentował ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

Zwyciężyły emocje. Treść dokumentu wywołuje zaniepokojenie. Szkoda, że Warszawa nie usłyszała propozycji członków ukraińskiego rządu, deputowanych, znanych działaczy społecznych, by w tej kwestii działać razem. Ukraińscy i polscy historycy powinni zbadać wszystkie aspekty tej tragedii, a parlamenty dwóch krajów - przyjąć wspólne oświadczenie. Nie sądzę, że poprzez jednostronne działania można dojść do realnego porozumienia i pojednania. Potrzebujemy wspólnych kroków - powiedział.

Z kolei prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz uznał decyzję Sejmu za "historyczne nieporozumienie.

Decyzja polskiego parlamentu jest nieprzyjemnym, lecz naturalnym wynikiem narastającej antyukraińskiej histerii i brakiem chęci rozliczenia się z trudną historią Polski, co jest prowokowane przez siły polityczne obecne w Sejmie. Tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z upamiętnieniem ofiar, a jest tylko instrumentalizacją konfliktu z przeszłości dla uzyskania bieżących korzyści politycznych. Polityczna decyzja o ludobójstwie Polaków nie jest wyrazem żalu za ofiarami ludzkimi, lecz za utraconymi terytoriami - stwierdził.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić