Holandia. Breda odda hołd bohaterom z Polski

11

W Holandii trwają przygotowania do obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy. Podczas II wojny światowej Polacy wyzwolili holenderskie miasto spod okupacji niemieckiej. W Bredzie remontowany jest właśnie cmentarz, na którym leżą polscy bohaterowie.

breda holandia gen maczek cmentarz
breda holandia gen maczek cmentarz (Omroep Brabant, zrzut ekranu)

W mieście ma stanąć pomnik gen. Maczka. Nie wiadomo, czy będzie gotowy na obchody, które odbędą się w Bredzie 29 października. Na pewno jednak gotowy będzie cmentarz przed pomnikiem. Wim Kimenai i Thijs van Esch z firmy Brouwers Groenaannemers, która zajmuje się zielonymi projektami, pracują nad tym, aby podczas uroczystości wyglądał perfekcyjnie.

To wyjątkowe zlecenie. Rzadko, a właściwie nigdy nie pracujesz na cmentarzu, na którym leżą bohaterowie wojenni – powiedział Wim.

Na cmentarzu jest pochowanych ponad 160 polskich żołnierzy. Wim i Thijs muszą pracować w upale, który doskwiera tym bardziej, że na cmentarzu właściwie nie ma żadnego cienia. Nie narzekają jednak na temperatury. Podkreślają, że to nic w porównaniu z cierpieniem, z którym w trakcie wojny musieli się zmagać żołnierze.

Zobacz także: Zobacz też: Niebywała siła ognia. Potężną eksplozję odnotowano na innym kontynencie

To wszystko działo się dawno temu i oczywiście nie brałem w tym udziału. Ale słyszy się te historie, one na człowieka oddziałują. Ci ludzie oddali za nas życie. Gdyby nie oni, świat by wyglądał inaczej. Na nagrobkach widać, ile mieli lat. Byli młodsi ode mnie – stwierdził Wim, cytowany przez Omroep Brabant.

Holenderskie masto wiele zawdzięcza Polakom. To właśnie żołnierze gen. Maczka, konkretnie 1 Dywizja Pancerna, wyzwolili miasto spod okupacji niemieckiej. Miało to miejsce 29 października 1944 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić