Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Holandia. Breda odda hołd bohaterom z Polski

9
Podziel się:

W Holandii trwają przygotowania do obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy. Podczas II wojny światowej Polacy wyzwolili holenderskie miasto spod okupacji niemieckiej. W Bredzie remontowany jest właśnie cmentarz, na którym leżą polscy bohaterowie.

breda holandia gen maczek cmentarz
breda holandia gen maczek cmentarz (Omroep Brabant, zrzut ekranu)

W mieście ma stanąć pomnik gen. Maczka. Nie wiadomo, czy będzie gotowy na obchody, które odbędą się w Bredzie 29 października. Na pewno jednak gotowy będzie cmentarz przed pomnikiem. Wim Kimenai i Thijs van Esch z firmy Brouwers Groenaannemers, która zajmuje się zielonymi projektami, pracują nad tym, aby podczas uroczystości wyglądał perfekcyjnie.

To wyjątkowe zlecenie. Rzadko, a właściwie nigdy nie pracujesz na cmentarzu, na którym leżą bohaterowie wojenni – powiedział Wim.

Na cmentarzu jest pochowanych ponad 160 polskich żołnierzy. Wim i Thijs muszą pracować w upale, który doskwiera tym bardziej, że na cmentarzu właściwie nie ma żadnego cienia. Nie narzekają jednak na temperatury. Podkreślają, że to nic w porównaniu z cierpieniem, z którym w trakcie wojny musieli się zmagać żołnierze.

Zobacz także: Zobacz też: Niebywała siła ognia. Potężną eksplozję odnotowano na innym kontynencie

To wszystko działo się dawno temu i oczywiście nie brałem w tym udziału. Ale słyszy się te historie, one na człowieka oddziałują. Ci ludzie oddali za nas życie. Gdyby nie oni, świat by wyglądał inaczej. Na nagrobkach widać, ile mieli lat. Byli młodsi ode mnie – stwierdził Wim, cytowany przez Omroep Brabant.

Holenderskie masto wiele zawdzięcza Polakom. To właśnie żołnierze gen. Maczka, konkretnie 1 Dywizja Pancerna, wyzwolili miasto spod okupacji niemieckiej. Miało to miejsce 29 października 1944 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Piszę tu
3 lata temu
A włosy na śrubie i kawałki koszuli to od płotki czy szczupaka .Czerwone o2 niebawem padniecie
NSZ
3 lata temu
Holendrzy wiedzą jak oddać hołd żołnierzom walczącym u boku aliantów, a Polacy w kraju nawet nie widzą kto to był gen. Maczek, tak znają ją obecni politycy, historycy i Polacy
Leosia
3 lata temu
Chwała BOHATEROM!
pluton
3 lata temu
Mój stryj tam walczył.
Obserwator
3 lata temu
Jeżdżę co roku do Normandii i do Bredy na obchody wyzwolenia przez gen. Mączka. I szlak mnie trafia wiedząc ile Maczek zrobił dobrego w czasie wojny, a po wojnie anglicy traktowali go jak zwyklego imigranta podobnie jak wszystkich polskich bohaterów ... Maczek po wojnie musiał w barze pracować na zmywaku żeby utrzymać swoją rodzinę. Podobnie Sosabowski i wielu innych ... Anglia do tej pory za to nie przeprosiła...
POlak
3 lata temu
Ten Rozenholz na pewno nie byl Polakiem tylko żydem
marynarz
3 lata temu
Chociaż Holandia pamięta o naszych żołnierzach.I ich dowódcach których po wojnie zle potraktowali na zachodzie.To Holandia przeprosiła za Brytyjczyków a nie musieli i odznaczyła dobiero w 1996 roku 1SBS gen.Sosabowskiego...Chwała Polskim Bohaterom !
hiena
3 lata temu
ALE nasi notable na Westerplatte przedstawicielom armii która to miejsce wyzwoliła pokazali środkowy palec
OberwatorPrze...
3 lata temu
Chiciaz ktos. Z tego co mi wiadmo, pomnik w londynskim Northolt i cmentarz na Monte Cassino zostaly sfinansowane z polskich skladek i gdyby nie sami Polacy, pamiec o tych miejscach jak i one same chyba w obecum ksztalcie nie istnialyby.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić