Jak zostać policjantem? Nie każdy poradzi sobie z takim stresem

7

Adrenalina, kortyzol, sygnały alarmowe – podczas akcji policyjnej w ciele funkcjonariuszy wybucha chemiczna bomba. Niebezpieczne sytuacje wywołują ogromny stres w ciele. Co się natomiast dzieje w głowie? Postanowili to zbadać brytyjscy neurolodzy.

Jak zostać policjantem? Nie każdy poradzi sobie z takim stresem
(Materiały prasowe)

W Wielkiej Brytanii większość policjantów patroluje ulice bez broni. Tylko niewielka część z prewencji jest uzbrojona. To właśnie oni wkraczają do akcji w chwili, kiedy zwykłe pałki policyjne już nie wystarczą. Praca jest niemiernie stresogenna i wymaga od policjantów zachowania zimnej krwi w każdej sytuacji. Aby to było możliwe, policjanci przechodzą skomplikowane treningi aż do zupełnego zautomatyzowania w wykonywaniu czynności. Doskonałym pomocnikiem w przygotowaniu do tego zawodu okazała się wirtualna rzeczywistość.

SZKOLENIE W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

Pewnego dnia będą zmuszeni naprawdę sięgnąć po broń. Dlatego musimy od nich wymagać, aby w kontakcie z nieprzyjacielem i innym policjantem byli w najwyższym stopniu profesjonalni. Jednocześnie powinni być empatyczni i zdolni do podjęcia właściwej decyzji – wyjaśnił dowódca Centrum Szkolenia Taktycznego Ian Blakemore.

Regularny trening przydał się ekspertom z uniwersytetów w Aston i Nottingham. Dzięki niemu mieli okazję porównać aktywność mózgu wyszkolonych profesjonalistów ze "zwykłymi" ludźmi i zdolność obu grup do rozwiązywania kryzysowych sytuacji w wirtualnej rzeczywistości.

Mierzymy sygnały płynące z mózgu pod kątem neurologicznym, aby sprawdzić, co policjanci robią w krytycznej sytuacji, kiedy w ułamku sekundy muszą podjąć decyzję – opisuje Shaun Beebe z Nottingham University, nota bene były policjant.

ZDECYDOWAĆ SZYBKO I WŁAŚCIWIE!

Wspomniany test dla funkcjonariuszy policji przebiega w następujący sposób: osobnik z nożem, pistoletem lub zupełnie nieuzbrojonym, wyskakuje na policjanta z niewiadomego miejsca, a on musi natychmiast zdecydować, w jaki sposób zareagować. Strzelać, unieruchomić atakującego za pomocą paralizatora czy nie reagować? W tym czasie ciało testowanego narażone na 120 bodźców poci się, a mózg wysyła sygnały odbierane przez elektro-encefalogram.

Mamy do czynienia z bardzo sterującą sytuacją wymagająca natychmiastowego działania. Strzelać czy nie? Obezwładnić, odpuścić? – podsumował Klaus Kessler profesor neurologii badawczej na Aston University.

Jednocześnie dodał, że podobne sygnały wysyła mózg w trakcie innych czynności np. podczas kierowania samochodem.

EWIDENTNE RÓŻNICE

Oprogramowanie, na którym pracowali podczas testów, zostało przygotowane przez brytyjskiego fachowca Nicka Alexandra. Zmierzył i nazbierał dane pochodzące od 30 policjantów i 12 nietrenowanych amatorów. Do tego zapisał każde najmniejsze wydarzenie podczas treningu i mniej lub bardziej adekwatną reakcję danego testowanego.

Tutaj widzę marker osiem, czyli osobnika z nożem. Tu numer dwa, czyli że badany sięgnął po paralizator – autor opisał działanie systemu.

Badanie jest aktualnie w fazie oceny i jeszcze nie znamy dokładnych różnic między amatorami a profesjonalistami. Według organizatorów badania różnice są ewidentne. Nie są w stanie natomiast jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego właściwie powstało takie badanie. Czy dlatego, że chcą pomóc funkcjonariuszom udoskonalić trening przy jednoczesnym pokazaniu, jak (nie)standardowo człowiek decyduje w stresowych sytuacjach? Na pewno naukowcy i policjanci zyskają cenne informacje o działaniu ludzkiego mózgu. Testy przydadzą się także podczas selekcji funkcjonariuszy do zwykłej służby czy do oddziałów specjalnych.

Szukasz więcej niesamowitych ciekawostek? Koniecznie zajrzyj tutaj!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić