aktualizacja 

Jakie wyzwania czyhają na ciebie przy prowadzeniu firmy transportowej?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie zalicza się do prostych zadań. Zwłaszcza, jeśli do czynienia mamy z branżą transportową, która w obecnych czasach przeżywa swój rozkwit. Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się przewozem towarów na trasach krajowych oraz międzynarodowych, a zapotrzebowanie na tego typu usługi wciąż rośnie. Przedsiębiorcy muszą być zatem konkurencyjni zarówno wobec potencjalnych klientów, jak i pracowników, którzy są fundamentem ich prawidłowego prosperowania.

Jakie wyzwania czyhają na ciebie przy prowadzeniu firmy transportowej?
(o2.pl)

Założenie firmy transportowej

Przy tworzeniu planu biznesowego dla przedsiębiorstwa zajmującego się przewozem towarów przy wykorzystaniu pojazdów silnikowych powyżej 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim, konieczne jest spełnienie wszelkich wymogów prawnych oraz posiadanie stałej siedziby. Wszelkie dokumenty składane do odpowiednich instytucji państwowych podlegają odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy. Założyciel musi być osobą niekaralną za umyślne przestępstwa. Powinien także cechować się nienaganną reputacją. Ponadto, specyfika działalności firmy wymaga posiadania od osób zarządzających specjalistycznego certyfikatu kompetencji zawodowych. Warto odpowiednio przygotować się do egzaminu państwowego poprzez skorzystanie z ofert kursów takich jak: https://star.edu.pl/certyfikat-kompetencji-zawodowych. Kolejnym z wymogów jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Po zrealizowaniu wszelkich zaleceń prawnych, wpisaniu do odpowiednich rejestrów, zatrudnieniu kadry pracowniczej oraz uzyskaniu środków na prowadzenie działalności, przedsiębiorca może rozpocząć prowadzenie firmy.

Wyzwania dla przedsiębiorców

Branża transportowa posiada bardzo ustabilizowaną pozycję na rynku europejskim. Mimo to, właściciele firm zmuszeni są stawiać czoła wielu wyzwaniom. Problemem jest przede wszystkim niedostateczna liczba zawodowych kierowców. Taki stan rzeczy jest wynikiem wysokich kosztów zdobywania odpowiednich uprawień oraz czasochłonności procesów. Utrudnienie stwarza również kwestia niewystarczającej liczby Ośrodków Doskonalenia Technik Jazdy, w których można uzyskać odpowiednie uprawnienia. Ponadto, wszelkie niestabilności związane z dynamicznymi zmianami w przepisach prawnych, krajowych jak i europejskich w zakresie transportu międzynarodowego, mają bezpośredni wpływ na przedsiębiorstwa. Wiąże się to z koniecznością wprowadzania ciągłych modyfikacji w systemie funkcjonowania firm.

Właściciele przedsiębiorstw transportowych stają zatem przed wieloma wyzwaniami. W pierwszej kolejności muszą zająć się kwestiami prawnymi związanymi z założeniem firmy. Posiadając już zarejestrowaną działalność, należy zadbać o zatrudnienie kierowców, którzy przeszli odpowiednie szkolenia. Co więcej, oprócz kwestii prawno-administracyjnych, dobre prosperowanie wiąże się z koniecznością stawiania czoła codziennym wyzwaniom. O szkoleniach więcej informacji można znaleźć na https://star.edu.pl/.

Konkurencyjność w branży

Niebywale istotnym aspektem funkcjonowania firmy transportowej jest kwestia konkurencyjności wobec innych, jakże licznych przedsiębiorstw. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność firmy transportowej jest odpowiednio prowadzony marketing. Tak silna konkurencja wymusza na zarządcach firm stworzenie czynnika, który wyróżni ją spośród pozostałych przedsiębiorstw. Duże znaczenie ma tutaj zarówno dobranie kampanii reklamowej w mediach, jak i odpowiednio zmodyfikowana strona internetowa, przejrzysta dla potencjalnych klientów. Ponadto, bardzo istotny jest tutaj czynnik ludzki. Tworzenie i utrzymywanie kontaktów z kooperantami ma bezpośredni wpływ na wzrost zysków firmy. Warto zatem brać udział w targach, wystawach i konferencjach. Przedsiębiorstwo musi być atrakcyjne również dla pracowników, gdyż w obecnych czasach to oni wyznaczają priorytety i stawiają warunki.

Szkolenia dla kierowców

Grupa kierowców zawodowych jest zobligowana do tego, by systematycznie uzupełniać odpowiednie certyfikaty. Raz na pięć lat zmuszeni są ukończyć szkolenie okresowe. Ten wymóg tyczy się zarówno osób świadczących usługi przewozowe na rzecz pracodawcy, jak i mających własną działalność gospodarczą. Spełnienie tego obowiązku jest niebywale istotne zarówno dla samych kierowców, którzy bez braku odpowiednich uprawnień mogą stracić źródło dochodu, jak i dla pracodawców, którzy w ten sposób narażają się na utratę pracownika. Ponadto, kadra zarządcza w celu zwiększenia kwalifikacji zatrudnianych osób, powinna organizować szkolenia, by zwiększyć swoją pozycję na rynku pracodawców i utrzymać pracownika w swojej firmie.

Podsumowanie

Branża transportowa w Polsce, pomimo posiadania stabilnej pozycji na arenie międzynarodowej i cechowania się dużą dochodowością, wymusza na przedsiębiorcach konieczność stawiania czoła rozmaitym wyzwaniom. Samo założenie firmy wymaga spełnienia wielu kryteriów. Następnie właściciel, prócz borykania się ze sprawami branżowymi, ze względu na silną konkurencję zmuszony jest stale podnosić swoją atrakcyjność zarówno wśród potencjalnych klientów, jak i pracowników.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić