REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski11.10.18 (21:33)

Kilkadziesiąt wraków na dnie Morza Egejskiego. W każdym skarby

To najprawdopodobniej największe skupisko antycznych wraków, jakie kiedykolwiek odkryto. Archeolodzy odkryli szczątki co najmniej 58 statków.
Reuters

Niezwykłego odkrycia dokonano na dnie wschodniej części Morza Egejskiego. W pobliżu wyspy Furni specjaliści znaleźli wraki z okresu greckiego, rzymskiego i bizantyjskiego. Są też młodsze jednostki, ale antyczne stanowią zdecydowaną większość.

Podniecenie jest trudne do opisania. To było po prostu niesamowite. Wiedzieliśmy, że natknęliśmy się na coś, co zmieni książki historyczne - powiedział dr Peter Campbell z RPM Nautical Foundation, jeden z szefów projektu.

REKLAMA

Badania dna morza rozpoczęły się w 2015 roku. Początkowo archeolodzy doliczyli się 22 wraków. Po 3 latach liczba ta wzrosła do 58 - ogłosili właśnie naukowcy. W wielu były cenne zabytki, prawdziwe antyczne skarby. Do tej pory wydobyto ponad 300 obiektów, przede wszystkim amfor.

Amfora była używana w starożytności głównie do transportu płynów i substancji półpłynnych, więc towarami, które przewoziły statki były głównie wino, olej, sosy rybne, być może miód - powiedział dyrektor projektu dr George Koutsouflakis z Ephorate of Underwater Antiquities. - Sos rybny z regionu Morza Czarnego w starożytności był drogim towarem - dodał ekspert.

Reuters
Cenne odkrycie na dnie Morza Egejskiego

Zawartość wraków świadczy o tym, że płynęły z wielu portów. W pobliżu wyspy Furni spoczywają jednostki z Morza Czarnego, Azji Mniejszej, terenów obecnych Włoch, Hiszpanii, z Sycylii, Cypru, Lewantu, Egiptu i Afryki Północnej. Teraz badacze mogą odtworzyć wiernie szlaki handlowe i lepiej poznać gospodarkę basenu Morza Śródziemnego w starożytności.

Nazwałabym to prawdopodobnie jednym z największych odkryć archeologicznych stulecia - podkreśla Campbell w rozmowie z Reutersem.

Statki zatonęły w tym samym miejscu z powodu fatalnej pogody. Archeolodzy uważają, że to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie utworzenia się podwodnego cmentarzyska we wschodniej części Morza Egejskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij