Koronawirus. Naukowcy zidentyfikowali najsilniejsze objawy. Zbadali milion osób

8

Naukowcy z brytyjskiej uczelni King's College London stworzyli aplikację, która ma służyć monitorowaniu pandemii koronawirusa. Dzięki niej możliwe jest wyśledzenie pierwszych symptomów choroby, spośród których naukowcy wskazują przede wszystkim na utratę węchu i smaku. Aplikację pobrało już ponad 1,5 miliona osób.

King's College London stworzył aplikację do monitorowania symptomów COVID-19.
King's College London stworzył aplikację do monitorowania symptomów COVID-19. (Getty Images)

"COVID-19 Symptom Tracker App" to aplikacja opracowana przez naukowców z King's College London. Do 31 marca zalogowało się w niej ponad 1,5 miliona użytkowników, którzy za jej pomocą na bieżąco monitorują stan swojego zdrowia.

Aplikacja wskazuje na konkretne objawy COVID-19. Zespół stojący za aplikacją stworzył model wskazujący na połączenie objawów zakażenia wirusem, w tym utratę zmysłów węchu i smaku, gorączkę, uporczywy kaszel, zmęczenie, biegunkę, ból brzucha i utratę apetytu. Naukowcy twierdzą, że utrata zmysłów węchu i smaku może być najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy dana osoba jest zakażona koronawirusem.

Zobacz także: 500 plus, 13. emerytura. Ekonomiści widzą potrzeby gdzie indziej

Duża część użytkowników aplikacji to młodzi ludzie. Do tej pory grupa wiekowa 60+, najbardziej narażonej na działanie koronawirusa, stanowi niewielką część użytkowników. Naukowcy mają zabiegać jednak, aby badanie to było jak najbardziej użyteczne dla wszystkich grup wiekowych.

Na razie aplikacja działa tylko na terenie Wielkiej Brytanii. W najbliższych dniach ma zostać udostępniona także dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy dziękują za dotychczasowe zaangażowanie i zachęcają użytkowników, by kontynuowali monitorowanie swojego zdrowia nawet przy braku objawów.

Dziękuję bardzo wszystkim, którzy ściągnęli aplikację i używają jej. Informacje, które nam Państwo podają są niezbędne do zrozumienia COVID-19. - oświadczył profesor Tim Spector, główny badacz projektu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić