Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus osadza się na odzieży? Naukowcy zabierają głos

287

Naukowcy potwierdzili, że koronawirusem można zarazić się przez dotknięcie niektórych powierzchni. W zależności od rodzaju tworzywa zarazki są w stanie przetrwać nawet do kilku dni. Czy powinno się poddawać dezynfekcji także ubrania?

Koronawirus osadza się na odzieży? Naukowcy zabierają głos
(iStock.com, Yana Tichonowa)

Akash Patel to brytyjski internista pracujący w prywatnej klinice MyHealthcareClinic. Doktor Patel w rozmowie z "Daily Mirror" zdecydował się rozwiać wątpliwości osób, które obawiają się zarażenia koronawirusem za pośrednictwem odzieży.

Koronawirus: czy można zarazić się przez odzież?

Doktor Akash Patel wskazuje, że na razie nie ma dowodów na to, by koronawirus mógł przetrwać na odzieży. Jak argumentuje, to mało prawdopodobne, aby wirus był w stanie zbyt długo utrzymać się na miękkich powierzchniach.

Lekarz wskazał sytuację, kiedy należy zachować ostrożność w kontakcie z ubraniem. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z brudną bielizną osoby, u której potwierdzono lub podejrzewa się obecność koronawirusa, doktor Akash Patel radzi używać jednorazowych rękawiczek. Jeśli akurat nie dysponujemy żadnymi artykułami higienicznymi, powinniśmy natychmiast dokładnie umyć ręce. Lekarz zaznacza, by wcześniej nie dotykać innych powierzchni ani okolic twarzy.

Zobacz także: Zobacz też: Co koronawirus robi z płucami. Wstrząsające zdjęcia włoskich lekarzy

Mimo wstępnych ustaleń nie ma stuprocentowej pewności, że koronawirus nie przenosi się na odzieży. Problem zbadali naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Montanie. Poradzili, aby na wszelki wypadek prać ubrania w najwyższej dozwolonej przez procenta temperaturze oraz regularnie dezynfekować pojemniki na brudne ubrania. Do skutecznego zneutralizowania wirusa wystarczą detergenty dostępne w sklepach.

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na odzieży, zaleca się również unikanie potrząsania nią – "Daily Mirror" cytuje zalecenia Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić