Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wybory w USA.

Świat i Polska patrzą na Amerykę. Kto nowym prezydentem?

Koronawirus. Jak zmieniło się mycie rąk Polaków? [BADANIE]

9

Z powodu koronawirusa mycie rąk stało się tematem z pierwszych stron gazet. Specjalną instrukcję wydały różne instytucje, w tym Główny Inspektorat Sanitarny. Czy strach przed koronawirusem wpłynął na nasze zwyczaje higieniczne? Pytamy Polaków, jak często myją ręce.

Jak często Polacy myją ręce w czasie epidemii koronawirusa?
Jak często Polacy myją ręce w czasie epidemii koronawirusa? (iStock.com)

Najliczniejsza grupa Polaków nie zmieniła swoich nawyków. Przed epidemią koronawirusa 39 proc. badanych myło ręce od 6 do 10 razy dziennie i robi to z taką samą częstotliwością nadal. Różnice ze względu na płeć są minimalne.

Pozostałe 61 proc. badanych częściej myje dłonie

Gwałtownie zmniejszył się odsetek ludzi, którzy robią to maksymalnie trzy razy dziennie. Przed epidemią koronawirusa ta grupa stanowiła 19 proc. wszystkich badanych, natomiast teraz wynosi zaledwie 4 proc. Zalicza się do niej co setna Polka i 8 na 100 mężczyzn.

(Ariadna)

Przybyło też osób, które myją ręce od 11 do 15 razy dziennie. Kiedyś taką liczbę deklarowało zaledwie 6 proc. badanych, a obecnie jest ich 14 proc. W tej grupie jest prawie tyle samo kobiet (14 proc.), co mężczyzn (13 proc.).

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Pytanie o wybory prezydenckie 2020. Krótka odpowiedź Mateusza Morawieckiego

Największy skok zanotowała ostatnia grupa. Przed epidemią koronawirusa 9 proc. Polaków myło ręce powyżej 16 razy dziennie. Obecnie takie nawyki deklaruje aż 28 proc. wszystkich badanych.

(Ariadna)

Jak wyglądają proporcje płci w najczyściejszej grupie? Większość stanowią kobiety. 36 proc. respondentek i 19 proc. respondentów deklaruje, że w czasie epidemii koronawirusa myje ręce ponad 16 razy dziennie.

Przeczytaj też:

_Nota metodologiczna: _

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1065 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. _
_Termin realizacji: 13 - 17 marca 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić