Radosław Opas
Radosław Opas| 

Łódź. Kobieta urodziła dziecko, będąc w śpiączce

1

Do niezwykłego porodu doszło w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Lekarze przeprowadzili zabieg cesarskiego cięcia na kobiecie, która przebywała w śpiączce po wypadku komunikacyjnym. Dziecko urodziło się zdrowe.

Łódź. Kobieta urodziła dziecko, będąc w śpiączce
(East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Zabieg miał miejsce w lipcu. Lekarze z łódzkiego instytutu zdecydowali się o nim poinformować jednak dopiero teraz. 23-letnia ciężarna trafiła do szpitala po wypadku. Jeszcze przed porodem przeprowadzono na niej dwie kardiologiczną i neurochirurgiczną.

Pacjentka trafiła do nas w 25. tygodniu ciąży, po bardzo ciężkim wypadku komunikacyjnym, w którego wyniku zapadła w śpiączkę. Przebywała u nas do 32. tygodnia ciąży. Staraliśmy się, zapewniając komfort życia pacjentce, zaopiekować się również jej nienarodzonym dzieckiem – podkreślił dr Mariusz Grzesiak z Kliniki Położnictwa, Ginekologii i Perinatologii ICZMP.

O cesarskim cięciu decyzje podjęli lekarze. Głównym powodem miały być zauważone u kobiety cechy zmian zapalnych. Ze względu na to, że nie była ona w stanie sama zgodzić się na przeprowadzenie zabiegu, konieczne było zwrócenie się do sądu rodzinnego, który pozwolił wykonać cesarskie cięcie.

Dodatkową trudnością w takim przypadku są przepisy prawne. Na każdą czynność medyczną musi wyrazić zgodę pacjent, a w tym wypadku musieliśmy działać błyskawicznie i prosić o zgodę na kolejne procedury sąd rodzinny – mówi w rozmowie z Fakt24.pl Bogusław Sobolewski, koordynator zespołu lekarzy anestezjologów w CZMP.

Zobacz także: Zobacz także: Ciało kobiety a ciąża po 30. roku życia

Dziecko jest w pełni zdrowe. Po urodzeniu noworodek ważył niecałe 2 kg i ze względu na to pozostaje dalej pod opieką ambulatoryjną, przebywając w domu rodzinnym. Dane pacjentki z i szczegóły dotyczące jej obecnego stanu zdrowia nie zostały ujawnione przez lekarzy ze względu na jej dobro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić