REKLAMA
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski12.06.18 (09:57)

Most z Irlandii Północnej do Szkocji. Brytyjczycy chcą budować przeprawę

Sama idea nie jest nowa, ale zyskuje drugie życie. Pomysł budowy przeprawy przez Morze Północne dostaje mocne poparcie na Wyspach.
Thefreelancetrader / Wikimedia Commons CC BY-SA

Śmiały projekt poparł właśnie brytyjski minister spraw zagranicznych. Plan mocno lansują członkowie DUP (Demokratycznej Partii Unionistycznej) w Irlandii Północnej. Teraz dostali silne wsparcie prominentnego członka rządu Theresy May - podaje "The Belfast Telegraph".

Boris uważa, że jest to ciekawy pomysł, który należy potraktować poważnie. Politycy w Szkocji i Irlandii Północnej powiedzieli już, że jest to ambitny projekt, który musimy zrealizować - brytyjskie media cytują słowa osoby z najbliższego otoczenia szefa MSZ.

REKLAMA

DUP liczy na to, że rząd hojnie sypnie groszem na budowę mostu. Partia ma 10 posłów w brytyjskim parlamencie, którzy głosują po myśli pani premier, dlatego ich oczekiwania nie są bezpodstawne. Plan połączenia Ulsteru ze Szkocją narodził się przed stu laty, jednak do tej pory ciągle był odrzucany z powodu ogromnych kosztów i trudności technicznych.

Przeprawa ma kosztować około 15 miliardów funtów (ok. 72,5 miliarda złotych). Inżynierowie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest głębokość akwenu między Zieloną Wyspą a szkockim wybrzeżem. Choć do mostu prą przede wszystkim mieszkańcy Irlandii Północnej, to Szkoci nie mówią nie. Lokalny rząd w Edynburgu zobowiązał się zbadać "wszelkie możliwości" zbudowania połączenia przez morze.

google maps

Rozważane są różne lokalizacje przeprawy. Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest most rozciągający się od miasta Larne w Ulsterze do Portpatrick po szkockiej stronie. W grę wchodzi też połączenie między północnoirlandzkim miastem Bangor a Portpatrick. Gdyby brać pod uwagę najmniejszą odległość dzielącą Ulster i Szkocję, most musiałby się zaczynać w hrabstwie Antrim na wybrzeżu Irlandii, a kończyć w szkockim Mull of Kintyre. W tym miejscu przeprawa miałaby około 20 kilometrów, jednak sieć dróg po stronie Szkocji musiałaby zostać znacznie rozbudowana, co podwyższyłoby i tak gigantyczne koszty.

Zobacz także: Zawalił się most w Miami. Moment runięcia uchwyciła kamera

Entuzjaści budowy mostu podkreślają, że zmieni on życie po obu stronach. Przekonują, iż oznaczałby rewolucję w handlu i turystyce. Brytyjczycy myślą nie tylko o moście między Ulsterem a Szkocją. Pojawił się również pomysł połączenia nad Kanałem La Manche między Anglią i Francją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij