aktualizacja 

Most z Irlandii Północnej do Szkocji. Brytyjczycy chcą budować przeprawę

17

Sama idea nie jest nowa, ale zyskuje drugie życie. Pomysł budowy przeprawy przez Morze Północne dostaje mocne poparcie na Wyspach.

Most z Irlandii Północnej do Szkocji. Brytyjczycy chcą budować przeprawę
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Thefreelancetrader)

Śmiały projekt poparł właśnie brytyjski minister spraw zagranicznych. Plan mocno lansują członkowie DUP (Demokratycznej Partii Unionistycznej) w Irlandii Północnej. Teraz dostali silne wsparcie prominentnego członka rządu Theresy May - podaje "The Belfast Telegraph".

Boris uważa, że jest to ciekawy pomysł, który należy potraktować poważnie. Politycy w Szkocji i Irlandii Północnej powiedzieli już, że jest to ambitny projekt, który musimy zrealizować - brytyjskie media cytują słowa osoby z najbliższego otoczenia szefa MSZ.

DUP liczy na to, że rząd hojnie sypnie groszem na budowę mostu. Partia ma 10 posłów w brytyjskim parlamencie, którzy głosują po myśli pani premier, dlatego ich oczekiwania nie są bezpodstawne. Plan połączenia Ulsteru ze Szkocją narodził się przed stu laty, jednak do tej pory ciągle był odrzucany z powodu ogromnych kosztów i trudności technicznych.

Przeprawa ma kosztować około 15 miliardów funtów (ok. 72,5 miliarda złotych). Inżynierowie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest głębokość akwenu między Zieloną Wyspą a szkockim wybrzeżem. Choć do mostu prą przede wszystkim mieszkańcy Irlandii Północnej, to Szkoci nie mówią nie. Lokalny rząd w Edynburgu zobowiązał się zbadać "wszelkie możliwości" zbudowania połączenia przez morze.

Rozważane są różne lokalizacje przeprawy. Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest most rozciągający się od miasta Larne w Ulsterze do Portpatrick po szkockiej stronie. W grę wchodzi też połączenie między północnoirlandzkim miastem Bangor a Portpatrick. Gdyby brać pod uwagę najmniejszą odległość dzielącą Ulster i Szkocję, most musiałby się zaczynać w hrabstwie Antrim na wybrzeżu Irlandii, a kończyć w szkockim Mull of Kintyre. W tym miejscu przeprawa miałaby około 20 kilometrów, jednak sieć dróg po stronie Szkocji musiałaby zostać znacznie rozbudowana, co podwyższyłoby i tak gigantyczne koszty.

Zobacz także: Zobacz także: Zawalił się most w Miami. Moment runięcia uchwyciła kamera

Entuzjaści budowy mostu podkreślają, że zmieni on życie po obu stronach. Przekonują, iż oznaczałby rewolucję w handlu i turystyce. Brytyjczycy myślą nie tylko o moście między Ulsterem a Szkocją. Pojawił się również pomysł połączenia nad Kanałem La Manche między Anglią i Francją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić