o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Most ze Szkocji do Irlandii Północnej. Eksperci alarmują: Na dnie czai się śmierć

89
Podziel się

Pomysł zbudowania mostu łączącego Szkocję i Irlandię Północną pojawiły się już w 2018 roku. Teraz, jak donoszą zagraniczne media, coraz więcej brytyjskich polityków skłania się ku jego realizacji. Eksperci alarmują jednak, że wybudowanie takiej konstrukcji, która opierałaby się na dnie morza, byłoby śmiertelnie niebezpieczne.

Most ze Szkocji do Irlandii Północnej. Eksperci alarmują: Na dnie czai się śmierć
(google maps)
bEiFhbYR

Budowy mostu chce premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Według blisko związanych z politykiem osób, miał on zlecić państwowym doradcom zbadanie wykonalności takiej konstrukcji. Gdyby brać pod uwagę najmniejszą odległość dzielącą obie wyspy, most musiałby się zaczynać w hrabstwie Antrim na wybrzeżu Irlandii, a kończyć w szkockim Mull of Kintyre. Jego długość wyniosiłaby w takim wariancie blisko 20 kilometrów.

To, co musimy zrobić, to zbudować most między naszymi wyspami. Dlaczego nie? Możemy zrobić o wiele więcej, a to, co mnie martwi w związku z obecnym podejściem do Brexitu, polega na tym, że istnieje niebezpieczeństwo, że nie uwierzymy w siebie i nie uwierzymy w Wielką Brytanię – mówił jeszcze w 2018 roku Boris Johnson w rozmowie z Sunday Tmes.

Pomysł ostro krytykują eksperci. W sprawie budowy mostu wypowiedziało się wiele specjalistów, m.in. z zakresu ekonomii. Podkreślają oni, że skonstruowanie tak masywnej budowli na tak głębokim gruncie, byłoby niebezpieczne ze względu na znajdujące się w nim materiały wybuchowe.

bEiFhbYT

Na dnie Beaufort Dyke znajdują się miliony ton amunicji - w tym sześciocalowe pociski wypełnione gazem fosgenowym. Jeśli to poruszysz, a nawet jeśli zdołasz postawić filar, to potem jadąca przez most ciężarówka wytworzy wibracje i wszystko może wybuchnąć. To szaleństwo – powiedział John Fitzgerald, profesor z Instytutu badań ekonomicznych i społecznych.

Zobacz także: Zobacz także: Wielka powódź w Stanach Zdjednoczonych

Kolejnym powodem „przeciw” są wysokie koszty budowy. Eksperci przekonują też, że postawienie mostu na wodzie na tak długim odcinku wiązałoby się z ogromnymi wydatkami. Według nich, mogłyby one być niewspółmierne do liczby osób przemieszczających się tą trasą ze Szkocji do Irlandii Północnej. Kwota, jaką trzeba by zapłacić za budowę mostu wynosiłaby więcej niż 15 miliardów funtów.

bEiFhbYZ

Nie mogę zrozumieć, że pomysł ten pochodzi od Borysa i nikt nie pokazuje, jak duże jest to szaleństwo – dodał John Fitzgerald.

Zobacz także:

Legendarne kataklizmy i ekstremalne zjawiska pogodowe. Rozwiąż quiz!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEiFhbZu
KOMENTARZE
(89)
Takie tam
2 lata temu
Putin by zrobil. Tak dla przykladu a brytole takie jakies szkockie
Bob budownicz...
2 lata temu
W takim razie niech zbudują most wiszący ;).
dragon1750
2 lata temu
My mamy przekop . Oni taki most. Podaj podobieństwa i różnice.
bEiFhbZv
darek
2 lata temu
Problem jest i to duży. Aby to zrozumieć wystarczy spojżeć na mapę dna w tym rejonie .
rob
2 lata temu
lewactwo0 chce wszystko
nie kumam
2 lata temu
co to jest "głęboki grunt"?
zyga
2 lata temu
Taniej i prościej byłoby zwrócić te ziemie Irlandczykom
Możliwości
2 lata temu
Norwedzy, rozważają budowę "tuneli pływających", szczelna rura pływająca kilkanaście metrów pod powierzchnią morza jest rozważana przez Norwegów aby jednocześnie nie niszcząc przyrody umożliwić przejazd z jednego na drugi brzeg często rozległych fiordów. Podobny pomysł jest rozważany pod Cieśniną Barentsa.
damrok
2 lata temu
ciekawe kiedy makrela i makaron wpadną na pomysl zeby zrobić 6cio pasmowy most z afryki do eu zeby ich ukochane ciapki mogły jeszcze szybciej zasiedlić wreszcie eu
R2 D2
2 lata temu
Typowy Most fermenciarza
AndyS
2 lata temu
Wszyscy nawiedzeni, jak Johnson, mają rewelacyjne pomysły, kiedy im wszystko się nie udaje
kusza
2 lata temu
Musieliby iść na znaczne pobicie rekordu długości mostu wiszącego. W Cieśninie Północnej znajduję się rów Beauforta . Biorąc pod uwagę, że przed nim głębokość wynosi jedynie 100-120m a głębia samego rowu sięga 200-250m i w ewentualnym miejscu powstania mostu ma szerokość ok 3km to byłaby faktycznie imponująca budowla.
Jasne
2 lata temu
To można to najpierw wysadzić a później budować
bEiFhbZn
Pinio
2 lata temu
Prawie jak przekop Mierzei Wiślanej. Ta sama ekonomia...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić