Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Na szkielecie dinozaura odkryto objawy nowotworu, na który chorują dzieci

Podziel się:

Odkrycie zostało dokonane w trakcie badań szkieletu hadrozaura z Alberty w Kanadzie. Naukowcy odkryli, że znajdują się na nim znamiona schorzenia, które powoduje guzy u ludzkich dzieci.

Na szkielecie dinozaura odkryto objawy nowotworu, na który chorują dzieci
(Royal Tyrrell Museum of Palaeontology)

Symptomy choroby odnaleziono na ogonie dinozaura. Znajdowały się na nim sporej wielkości dziury, które dostrzegł jako pierwszy Darren Tanke z Royal Tyrrell Museum w Drumheller.

Naukowiec zaangażował w badania swoich kolegów po fachu z Izraela i USA. Ich wnioski zostały opublikowane w magazynie "Scientific Reports". Jak twierdzą, dziury są wynikiem histiocytozy z komórek Langerhansa (LCH). Według ustaleń "Histiocytosis Association of Canada" takie samo schorzenie dotyka 1 na 200 tysięcy dzieci.

Choroba jest wywoływana przez przerost niedojrzałych białych krwinek. Gromadzą się one w guzy, które lokalizują się w takich częściach ciała, jak skóra, węzły chłonne, wątroba czy właśnie kości. Naukowcy wciąż się spierają, czy traktować schorzenie jako zaburzenie odporności, czy łagodny nowotwór.

Zobacz także: Zobacz też: Niezwykłe odkrycie w Chinach. To może być brakujące ogniwo

Co to jest hadrozaur?

Hadrozaurus, nazywany inaczej hadrozaurem, wyginął 80 milionów lat temu w ostatnim okresie ery mezozoicznej. To pierwszy dinozaur, którego szkielet został odkryty na terenie Ameryki Północnej.

Hadrozaury były roślinożernymi dinozaurami. Odżywiały się one liśćmi i gałązkami drzew. Żyły w stadach i najczęściej poruszały się na czterech nogach, chyba że potrzebowały dostępu do wysoko rosnących liści. Mierzyły od 8 do 10 metrów długości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić