Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Najdłuższy eksperyment na świecie. Nie dożyjemy jego końca

5
Podziel się

Jeden z najbardziej ekscytujących eksperymentów w świecie botaniki odbywa się w ukrytym miejscu na terenie należącym do Uniwersytetu Michigan w USA. Trwa od 137 lat i większość z nas nie dożyje jego zakończenia. Badanie planowane jest do 2100 roku.

Najdłuższy eksperyment na świecie. Nie dożyjemy jego końca
(Shutterstock.com)
bEUkxjhN

137 lat temu amerykański botanik William Beal zakopał w ziemi 20 butelek z piaskiem. W każdej z nich znalazło się po 50 nasion 21 gatunków roślin. Butelki były skierowane szyjkami w dół, aby nie dostawała się do nich woda. Eksperyment miał wykazać, jak długo nasiona mogą zachować żywotność bez dostępu do wody.

Sam Beal nie spodziewał się, że jego doświadczenie potrwa tak długo. Początkowo kontrolował zawartość kolejnych butelek co 5 lat. Z każdej wysypywał zawartość i sprawdzał, które z nasion kiełkują. Po jego śmierci badacze zmienili zasady, ponieważ wyniki były powtarzalne. Najpierw wykopywali nasiona co 10 lat, później wydłużyli ten czas do 20 lat.

Wyniki badania zadziwiają samych naukowców. Niektóre nasiona wciąż mają zdolność kiełkowania. Inspiracją do eksperymentu były problemy rolników z chwastami, które odrastały na polach. Beal wiedział, ze nasiona chwastów mogą trwać w uśpieniu, póki nie znajdą się w odpowiednich warunkach, ale z pewnością nie sądził, że może to trwać przez dziesiątki lat.

bEUkxjhP

*Niekwestionowanym zwycięzcą wśród roślin jest dziewanna rdzawa. *W 2000 r. wykiełkowały 23 z 50 nasion. Udało się także wyhodować ślaz. Pozostałe 19 gatunków nie wykiełkowało – informuje sciencealert.com.

Następną butelkę w 2020 roku wykopie Frank Teleweski, botanik z Uniwersytetu w Michigan. Podobnie, jak wielu naukowców przed nim, zrobi to pod osłoną nocy, aby nikt niepożądany nie poznał sekretnego miejsca.

bEUkxjiq
KOMENTARZE
(5)
asta
6 lat temu
i na to idą pieniadze podatników to jest chore za nic nie robienie dostają od państw pieniadze na dalsze nierobienie
kolis
6 lat temu
to normalne.kilka lat temu z kolegą zakopaliśmy w ziemi na działce 4 butelki wina. po 5 dniach sprawdziliśmy ich zawartość.były pełne.po sprawdzeniu smaku stwierdziliśmy,że był ok.jednocześnie ich zawartość się zmieniła . .eksperyment pozwolił nam porozumiewać się w języku (ach) epoki wczesnej siarki i emitować do atmosfery ciekawą kombinację zapachów .jednakże badanie pozwoliło stwierdzić,że nasze żony nie akceptują eksperymentów naukowych.
Baba od maku
6 lat temu
Czy te butelki są zakorkowane? no bo przecież jakiś robal może nasiona wyjeść?
bEUkxjir
odKODować umy...
6 lat temu
A kiedy skończy się eksperyment komunistów, PRL, lewaków i bolków na Polsce. Bo wyniki nie są zadowalające dla obywateli.
standard
6 lat temu
przecież to jasne, że rośliny sobie bez człowieka dobrze radzą i jak człowiek już zniszczy całkiem świat to roślinki sobie odżyją i będą mieć święty spokój..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić