Najdłuższy eksperyment na świecie. Nie dożyjemy jego końca

8

Jeden z najbardziej ekscytujących eksperymentów w świecie botaniki odbywa się w ukrytym miejscu na terenie należącym do Uniwersytetu Michigan w USA. Trwa od 137 lat i większość z nas nie dożyje jego zakończenia. Badanie planowane jest do 2100 roku.

Najdłuższy eksperyment na świecie. Nie dożyjemy jego końca
(Shutterstock.com)

137 lat temu amerykański botanik William Beal zakopał w ziemi 20 butelek z piaskiem. W każdej z nich znalazło się po 50 nasion 21 gatunków roślin. Butelki były skierowane szyjkami w dół, aby nie dostawała się do nich woda. Eksperyment miał wykazać, jak długo nasiona mogą zachować żywotność bez dostępu do wody.

Sam Beal nie spodziewał się, że jego doświadczenie potrwa tak długo. Początkowo kontrolował zawartość kolejnych butelek co 5 lat. Z każdej wysypywał zawartość i sprawdzał, które z nasion kiełkują. Po jego śmierci badacze zmienili zasady, ponieważ wyniki były powtarzalne. Najpierw wykopywali nasiona co 10 lat, później wydłużyli ten czas do 20 lat.

Wyniki badania zadziwiają samych naukowców. Niektóre nasiona wciąż mają zdolność kiełkowania. Inspiracją do eksperymentu były problemy rolników z chwastami, które odrastały na polach. Beal wiedział, ze nasiona chwastów mogą trwać w uśpieniu, póki nie znajdą się w odpowiednich warunkach, ale z pewnością nie sądził, że może to trwać przez dziesiątki lat.

*Niekwestionowanym zwycięzcą wśród roślin jest dziewanna rdzawa. *W 2000 r. wykiełkowały 23 z 50 nasion. Udało się także wyhodować ślaz. Pozostałe 19 gatunków nie wykiełkowało – informuje sciencealert.com.

Następną butelkę w 2020 roku wykopie Frank Teleweski, botanik z Uniwersytetu w Michigan. Podobnie, jak wielu naukowców przed nim, zrobi to pod osłoną nocy, aby nikt niepożądany nie poznał sekretnego miejsca.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić