aktualizacja 

Najdłuższy most wiszący w Afryce otwarty. Chińczycy kupili sobie Mozambik

194

Sam most ma 700 metrów długości. Łączy się z dwoma ponad 2-kilometrowymi wiaduktami. Konstrukcja powstała w stolicy Mozambiku - kraju, który coraz głębiej wpada do kieszeni Chińczyków.

Najdłuższy most wiszący w Afryce otwarty. Chińczycy kupili sobie Mozambik
(East News, ROBERTO MATCHISSA/AFP)

Uroczystego otwarcia przeprawy dokonał prezydent Mozambiku. Most łączy śródmieście Maputo z odległą dzielnicą Katembe po drugiej stronie zatoki noszącej identyczną nazwę jak stolica kraju. Wisi na dwóch wieżach ponad 140 metrów nad lustrem wody. Jest fragmentem pierwszej trasy lądowej z prawdziwego zdarzenia prowadzącej z Maputo do Republiki Południowej Afryki - informuje The East African.

Most pomoże promować turystykę w naszym kraju. Był marzeniem pierwszego prezydenta Mozambiku, Samory Michaela - mówił podczas uroczystości otwarcia prezydent Filipe Nyusi.

W przemówieniu zabrakło informacji, że przeprawa to kamień u szyi Mozambiku. Kosztowała - według różnych źrodeł - od 750 do 785 milionów dolarów. Biedny kraj zaciągnął pożyczkę u Chińczyków, którzy także zbudowali most. Sfinansowali 90 procent kosztów. Wpędziło to jednak Mozambik w jeszcze większe zadłużenie w Państwie Środka.

W grudniu 2017 roku Mozambik był winien Chinom ponad 2 miliardy dolarów. Jest nadzieja, że poszukiwania gazu przyniosą władzom w Maputo spore dochody, ale to perspektywa co najmniej 10 lat. Na razie istnieją obawy, że Mozambik może nie być w stanie obsługiwać swojego długu. W lutym 2018 roku wyszło na jaw, że zaległości w spłatach wynosiły 700 milionów dolarów - podaje BBC News. Znaczna część tej kwoty była zatajona. Chiny dominują w wielu segmentach gospodarki Mozambiku, uzależniając ten kraj w coraz większym stopniu od siebie.

Przejazd mostem jest płatny, co budzi wściekłość ludzi. Pokonanie Zatoki Maputo kosztuje równowartość niemal 3 dolarów. Władze szacują, że dziennie mostem przejedzie 4 tysiące pojazdów. Jednak krytycy otwarcie mówią, że Mozambik ma wiele innych pilniejszych potrzeb niż przeprawa w stolicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić