Olga Wilk| 

Najlepsza pora roku na poczęcie dziecka. Badania są jednoznaczne

21

Jakość spermy, podobnie jak chłonność komórki jajowej, są najwyższe zimą. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę można dodatkowo zwiększyć na kilka sposobów.

Najlepsza pora roku na poczęcie dziecka. Badania są jednoznaczne
(iStock.com)

Boże Narodzenie to najlepszy moment na poczęcie dziecka. Badania wykazały, że w tym okresie kobiety zachodzą w ciążę częściej niż kiedykolwiek indziej - donosi "Daily Mirror". Naukowcy podkreślają jednak, że oprócz pór roku na płodność ma wpływ wiele innych czynników.

Kobiety powinny uprawiać sport. Jednocześnie ważne jest, by nie forsowały organizmu. Ćwiczenia prowadzące do przemęczenia zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z płodnością o 230 proc. Mężczyznom zaleca się 30-minutowe treningu trzy razy w tygodniu. Niewskazane są natomiast wizyty w saunie.

Na płodność negatywnie wpływa palenie papierosów. Za problemy z poczęciem odpowiada też kofeina. Badania przeprowadzone w Danii wśród 9 tys. kobiet wykazały, że picie czterech lub więcej filiżanek kawy dziennie zmniejsza szanse na zajście w ciążę o 25 proc. Podobnie działa spożywanie alkoholu i przyjmowanie dużej liczby leków takich jak ibuprom i aspiryna. Mężczyźni powinni też unikać produktów sojowych. Ponadto dla płodności nie bez znaczenia jest stres.

Chociaż łatwiej to powiedzieć niż zrobić, mamy dowody na to, że stres zmniejsza szanse na sukces, ponieważ wpływa zarówno na owulację, jak i produkcję spermy - mówi dr Catherine Hood.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Oglądaj też: Rajd na porodówkę w Kielcach
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić