Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Niemcy zabili żubra z Polski. "Na swoje nieszczęście przepłynął Odrę"

595
Podziel się:

Na władze niemieckiego, położonego nad Odrą, miasta Lubusz spadają gromy po tragicznej śmierci samotnego żubra, który przywędrował z Polski.

Niemcy zabili żubra z Polski. "Na swoje nieszczęście przepłynął Odrę"
(Twitter.com/rbb24)

Żubr zginął, bo urzędnicy "bali się o bezpieczeństwo mieszkańców". Olbrzymie zwierzę widziano blisko zabudowań. Bezskutecznie poszukiwano weterynarza, który mógłby użyć środków usypiających. W końcu znalazł się chętny myśliwy z ostrą amunicją. Teraz może zająć się nim policja.

Oburzyli się zarówno ekolodzy z Niemiec, jak i Polski. Żubr jest gatunkiem chronionym. Do członków organizacji ekologicznej WWF nie trafiają tłumaczenia, że "nie było innego wyjścia". Jej niemiecki oddział złożył w piątek zawiadomienie o przestępstwie - donosi brandenburski portal rbb24.de.

*Dramatyczne wydarzenia potoczyły się dość szybko. *Po polskiej stronie ostatni raz 900-kg samca widziano 13 września. Przechadzał się koło wsi Owczary w powiecie słubickim. Według niemieckich źródeł żubra zastrzelono tego samego dnia wieczorem.

Chodzi o osobnika, który od pewnego czasu był obserwowany po naszej stronie granicy. W Lubuskiem żubry pojawiają się raz na kilka lat. Prawdopodobnie, na swoje nieszczęście przepłynął Odrę. Raczej nie przekroczył jej którymś z mostów drogowych, gdyż to nie uszło by uwadze ludzi. Mostem kolejowym też raczej nie przeszedł - polsatnews.pl cytuje Andrzeja Jermaczka z Klubu Przyrodników w Świebodzinie.

Zdaniem Jermaczka, błędy popełniło kilka osób. Ich konsekwencją było, najpewniej nielegalne, odstrzelenie pięknego zwierzęcia.

Ktoś się niepotrzebnie przestraszył, ktoś inny nieprawnie podjął decyzję, jeszcze ktoś inny nad wyraz pilnie i gorliwie ją wykonał - podsumował przyrodnik.

Mało prawdopodobne, by zginął żubr niemiecki. Nasi sąsiedzi mają kilka hodowli, ale zwierzęta są trzymane w zagrodach. Najbliższa jest w Parku Narodowym Dolnej Odry niedaleko Schwedt. Najnowsze dane o żubrach dziko żyjących w Polsce pochodzą z 1 lipca 2016 roku. Wynika z nich, że na wolności było 5 stad liczących w sumie 1347 osobników. Ten zabity odłączył się najpewniej od stada 184 osobników z woj. zachodniopomorskiego.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(595)
marko
5 lata temu
szkopy poczuli się jak w 1039, bandyci.
racjonalista
5 lata temu
to ja może powiem coś innego dlaczego żubr łaził gdzie chciał i nikt w Polsce się tym nie zajął hmmmmm nie można było go przewieźć do Białowieży a potem larum zwierze nam zabili ;/ co to za gospodarz co swojego dobytku nie pilnuje
Oko
5 lata temu
Zabili. Ale niech nie wypowiadają się o naszych lasach.
horab
5 lata temu
Takie piękne, zdrowe zwierzę. Ludzie, niedługo sami siebie będziecie się bać, bo w lustrze zobaczycie bestię...żal tego stworzenia i jemu podobnych, tyle ich zabija się bez sensu...
belki w oku n...
5 lata temu
Aj tam. U nas to dopiero, wycina się całą Puszczę Białowieską, wybije się większość łosi i dzików.
sisi
5 lata temu
Zatrudnić tego myśliwego by skutecznie chronił granice niemiec przed najazdem kolejnych hord moslemów.
sdhsdhsdsdhhs...
5 lata temu
70 lat temu prewencyjnie odstrzelili 6 mln Polaków bo też się bali i kilka milionów chętnych też się znalazło do wypełnienia tego jakże ambitnego zadania
Aaa
5 lata temu
Proponuję do Niemców strzelać jak przejdą na naszą stronę
kuki
5 lata temu
zabić jest bardzo łatwo ... niech teraz zapłaci za nowego żubra by przyszedł takowy na świat .... myśliwi powinni płacić
prawda
5 lata temu
Niemcy bardzo boją się Polskich byków,mają złe doświadczenia z II wojny światowej,w czasie wojny jeden Polski byk potrafił rozwalić cały oktoberfest,pamiętają to dobrze z ,,Jak rozpętałem II wojnę światową''...
Tom
5 lata temu
Niemcy od zawsze tylko jedno potrafią - ZABIJAĆ !!!
beta
5 lata temu
Piszą tu, że mało prawdopodobne by to był żubr niemiecki. Przecie one chyba żyją teraz tylko w rezerwatach? Chyba, że mam zaległości przyrodnicze. Ale Wg. danych Księgi Rodowodowej Żubrów - 31 grudnia 2016 roku na świecie żyło 6573 żubry. W hodowlach zamkniętych - 1706 żubrów, w hodowlach półwolnych - 395 żubrów, a w hodowlach wolnych 4472 żubry. To w rezerwatach ich nie czipują? Skoro mają dokładne liczby to przecież powinni. No i oczywiście dziwię się że go zabili a nie uśpili, to niedorzeczne. TO wielorybom pomaga się i mają sposoby by to zrobić, a przeraził ich "DUŻA KROWA" Nie, no ręce opadają.
k_jarek52
5 lata temu
W zamian za żubra odstrzelmy im Angelę. Sztuka za sztukę.
Real
5 lata temu
Co za hipokryzja !!! Peowcy darli szaty nad jedną wiewiórką , a tu co:-) ginie polski żubr zabity przez Niemców i cisza???
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić