REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 21 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka13.09.19 (13:04)

Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Przenosi groźne choroby

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza - Haemaphysalis concinna. Pajęczak może stanowić zagrożenie dla ludzi, ponieważ przenosi wiele niebezpiecznych chorób.
Bramborica / Wikipedia

Obecność kleszcza Haemaphysalis concinna stwierdzono m.in. na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Wcześniej ten gatunek nie występował w Polsce, ale podczas ostatnich badań terenowych odnaleziono prawie 500 osobników. Zdaniem ekspertów, za pojawienie się Haemaphysalis concinna w naszym kraju odpowiada globalne ocieplenie. Już wcześniej gatunek ten dotarł m.in. do Austrii i Niemiec.

W wyniku postępujących zmian klimatycznych możemy spodziewać się coraz częstszego występowania tego kleszcza. Jednak póki co, nadal jest on uznawany za rzadki w naszym kraju - powiedziała "Gazecie Pomorskiej" Dorota Dwużnik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Dorosłe kleszcze pasożytują na sarnach, jeleniach oraz zwierzętach hodowlanych. Larwy i nimfy żerują natomiast na drobnych gryzoniach, ptakach i gadach. Człowiek może zostać zaatakowany zarówno przez nimfy, jak i dorosłe postaci Haemaphysalis concinna.

Kleszcz Haemaphysalis concinna może przenosić wiele niebezpiecznych chorób. Należy do nich m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, tularemia, czy kleszczowy tyfus syberyjski.

Zobacz także: Przełom w walce z kleszczami

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij