Odkryli sekret bycia szczęśliwym. Ale wniosek cię nie pocieszy

20

Starsi są szczęśliwsi od millenialsów - tak wynika z badań przeprowadzonych przez psychiatrów. Decydującym czynnikiem wpływającym na odczuwanie radości okazał się... wiek.

Odkryli sekret bycia szczęśliwym. Ale wniosek cię nie pocieszy
(flickr.com, Chad Rogers)

Badania objęły 1546 osób. Naukowcy z Instytutu Medycznego na Uniwersytecie Kalifornijskim skupili się na dorosłych między 21. a 100. rokiem życia - czytamy w "Journal of Clinical Psychiatry". Brano pod uwagę funkcje poznawcze badanych, zdrowie fizyczne i inne wskaźniki osobistego samopoczucia. Wnioski okazały się paradoksalne - im jesteśmy starsi, tym czujemy się mentalnie lepiej.

Nie przeszkadzają w tym nawet dolegliwości fizyczne. Starsi uczestnicy badania nie okazywali tyle niepokoju, depresji i strachu, co dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Jeden z autorów badania tak wyjaśniał przyczyny pojawiania się częstych problemów z samopoczuciem u młodych ludzi.

Wpływa na to stała presja rówieśników. Patrzysz na innych i zawsze masz to kiepskie przeczucie, że nie powodzi ci się tak, jak niektórym. Odnosisz wrażenie, że miałeś wiele szans, ale tak naprawdę nie udało ci się ich wykorzystać - tłumaczył profesor psychiatrii i neuronauki Dilip V. Jeste.

Wśród starszych osób widzimy lustrzane odbicie tej sytuacji. Dzięki życiowemu doświadczeniu łatwiej im uporać się z tymi problemami, które trapią młodszych. W ostatnich dekadach seniorom żyje się coraz lepiej, co również ma wpływ na poprawę stanu ich psychicznego zdrowia. Teraz już wiadomo, że z wiekiem po prostu jesteśmy szczęśliwsi, a wartość ta z każdym rokiem jest większa.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić