Badania objęły 1546 osób. Naukowcy z Instytutu Medycznego na Uniwersytecie Kalifornijskim skupili się na dorosłych między 21. a 100. rokiem życia - czytamy w "Journal of Clinical Psychiatry". Brano pod uwagę funkcje poznawcze badanych, zdrowie fizyczne i inne wskaźniki osobistego samopoczucia. Wnioski okazały się paradoksalne - im jesteśmy starsi, tym czujemy się mentalnie lepiej.
Nie przeszkadzają w tym nawet dolegliwości fizyczne. Starsi uczestnicy badania nie okazywali tyle niepokoju, depresji i strachu, co dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Jeden z autorów badania tak wyjaśniał przyczyny pojawiania się częstych problemów z samopoczuciem u młodych ludzi.
Wpływa na to stała presja rówieśników. Patrzysz na innych i zawsze masz to kiepskie przeczucie, że nie powodzi ci się tak, jak niektórym. Odnosisz wrażenie, że miałeś wiele szans, ale tak naprawdę nie udało ci się ich wykorzystać - tłumaczył profesor psychiatrii i neuronauki Dilip V. Jeste.
Wśród starszych osób widzimy lustrzane odbicie tej sytuacji. Dzięki życiowemu doświadczeniu łatwiej im uporać się z tymi problemami, które trapią młodszych. W ostatnich dekadach seniorom żyje się coraz lepiej, co również ma wpływ na poprawę stanu ich psychicznego zdrowia. Teraz już wiadomo, że z wiekiem po prostu jesteśmy szczęśliwsi, a wartość ta z każdym rokiem jest większa.
Autor: Mateusz Kijek
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.