aktualizacja 

Odkryli tajemnicze struktury kamienne. Niemal 400 budowli w Arabii Saudyjskiej

24

Nawet badacze nie mają pojęcia, do czego mogły służyć. Na pewno są stare, ale jak bardzo? To również zagadka.

Odkryli tajemnicze struktury kamienne. Niemal 400 budowli w Arabii Saudyjskiej
(Wikimedia Commons CC0, NASA)

"Bramy" odkryto dzięki skrupulatnej analizie zdjęć satelitarnych. Znajdują się w Harrat Khaybar - wulkanicznym regionie w środkowej części Arabii Saudyjskiej (widok z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na zdjęciu powyżej). Naukowcy nazwali kamienne struktury "bramami" lub "wrotami", bo ich zdaniem przypominają je, kiedy się patrzy z góry.

Są zbudowane z kamienia, ściany są niskie i wykonane niezbyt dokładnie - napisał David Kennedy w artykule, który zostanie opublikowany w listopadowym numerze czasopisma "Arabian Archaeology and Epigraphy" - informuje serwis LiveScience.

Profesor University of Western Australia dokładnie opisał niektóre z nich. Najmniejsza z bramek rozciąga się na długości około 13 metrów, najdłuższa liczy 518 metrów. Wiele z nich ma dużo kamiennych ścian, w niektórych przypadkach tworzą one prostokątny wzór. Inne, zwane "bramami typu I", mają tylko jedną ścianę z kamiennymi hałdami na każdym końcu.

Wydają się być najstarszymi budowlami stworzonymi przez człowieka w tym krajobrazie - zauważył Kennedy. Nie da się dostrzec żadnego oczywistego wyjaśnienia ich przeznaczenia - dodał australijski naukowiec, który współpracował ze specjalistami od zdjęć satelitarnych oraz z saudyjskimi odkrywcami z grupy Desert Team.

Na części z "bram" widać zastygłą lawę. To sugeruje, że konstrukcje muszą być starsze niż pozostałości po erupcjach wulkanicznych. Dzisiaj okolica jest nieprzyjazna człowiekowi, pokryta kopułami po wyciekach lawy. Niewiele tam roślinności i wody.

Tysiące lat temu krajobraz był dużo bardziej gościnny - powiedział profesor Kennedy.

Zobacz także: Zobacz także: Odkryli budowlę poszukiwaną od 150 lat

Na polach lawy odkryto też inne rodzaje konstrukcji kamiennych. Naukowiec nazwał je "latawcami" - według niego były używane do polowań na zwierzęta - oraz "kołami", których przeznaczenia nie wyjaśnia. Jego zdaniem powstały one później niż "bramy".

Teraz specjaliści muszą ruszać w teren, by dokładnie zbadać budowle. Badacz podejrzewa, że "bramy" mogą mieć kilka tysięcy lat, jednak trzeba to potwierdzić na miejscu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić