o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Ogród skrywał szokującą tajemnicę. Właściciel przeżył wstrząs

107
Podziel się

Mężczyzna zaczął przekopywać ogród, bo zamierzał dobudować nowe pomieszczenia do swojego domu. Podczas prac ziemnych natknął się w ogrodzie na szokujące znalezisko. W masowym grobie leżało ponad 60 ciał. Mieszkaniec Syberii zaalarmował władze. Podejrzewa się, że zwłoki należą do ofiar czystek z czasów Józefa Stalina.

Ogród skrywał szokującą tajemnicę. Właściciel przeżył wstrząs
(iStock.com, Vladimirs_Gorelovs)
bDmClKwl

Na szokujące znalezisko w ogrodzie Rosjanin natrafił przez przypadek. Żyjący na co dzień na dalekiej Syberii obok miasta Błagowieszczeńsk Witalij Kwasza na zakopane w ziemi ciała natknął się podczas rozbudowy swojego domu.

Ciała były włożone w worki po mące. Jak twierdzi Kwasza, im głębiej kopał w ogrodzie, tym więcej ludzkich szczątków znajdował. Wiele czaszek miało dziury po kulach, co natychmiast nasuwało myśl, że mogą to być ofiary czasów stalinowskich.

Najpierw wykopałem jedną czaszkę, potem drugą i kolejne, jakby nie było ich końca – powiedział w rozmowie z Deutsche Welle Rosjanin.

bDmClKwn

Znalazca postanowił powiadomić władze. Na miejsce odkrycia przyjechali funkcjonariusze z Komitetu Śledczego Rosji, którzy potwierdzili jego domysły właściciela ogrodu. Kości ukryte w workach pochodziły z okresu lat 30. XX wieku. Na tym jednak skończyła się pomoc państwa i władz lokalnych.

Przez cały rok prosiłem władze o pomoc. Powiedzieli, że nie mają ani pieniędzy, ani personelu. Jedyne, co mi obiecali, to to, że przybędą i zabiorą szczątki. Ale ja musiałbym je wykopać – relacjonuje Witalij Kwasza.

Na cmentarzu pochowano jedynie kilka osób, których szczątki znaleziono w ogrodzie. Po tym, jak wreszcie udało się zorganizować pomoc, okazało się, że miejscowym cmentarzysku spoczęli tylko niektórzy z nich.

bDmClKwt

Ich groby są oznaczone jedynie małą metalową płytką z wygrawerowanym numerem. Odmówiono im ich nazwisk i godności – kończy rozmowę z Deutsche Welle Witalij Kwasza.

Zobacz też: Choroby Józefa Stalina

bDmClKwu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDmClKwO
KOMENTARZE
(107)
kagieb
rok temu
Co na to Putin? - Przecież najpierw sami strzelili sobie w tył głowy, później wykopali w ziemi jamy, następnie w nich się położyli i na koniec, zakopali.
Miastko
rok temu
A protestują, gdy w Polsce przenosi się szczątki żołnierzy Armii Czerwonej z grobów w centrach miast na cmentarze wojenne i to z ceremoniałem wojskowym. Takie u nich standardy
ad vocem
rok temu
Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili zwykł mówić, że zabicie jednego człowieka to jest morderstwo.Zabicie dziesiątek ludzi to tragedia.Natomiast wymordowanie setek tysięcy lub milionów ludzi to.......statystyka.
bDmClKwP
Lulu
rok temu
Rosja to żałosny kraj A ludzie tam mieszkający to niewolnicy we własnym kraju
damo
rok temu
Welcome to Russia... Na pokazowe procesy jednak wciąż nie skąpią grosza.
Najnowsze komentarze (107)
pl
rok temu
Co jeden komentarz to głupszy!!! system zrobił ludziom sieczke z mózgu,Ludzie już jest po was straciliscie zdolność do samodzielnego myślenia, tragedia!!!!!!!!!!!
jul1
rok temu
A co z czynem spolecznym ? Wykopac, przeniesc i zakopac. Wot i komunizm i jego mentalnosc !
Biedna Rosja ...
rok temu
Putin dobre rządy?Rosja kraj ze 140 mln ludnością. Bogaty w surowce naturalne. Wielki obszarowo. A PKB ma na poziomie Hiszpanii. To tak w wielkim skrócie.
Katyń
rok temu
ciekawe czy ruskie znów zwalą na niemców
lepiej
rok temu
Znajomy znajomego pojechal pomoc swojej babci w ogrodzie (Warszawa - Bialoleka), no i ledwo wbil lopate, a tam w ziemi 2 pepesze, jak w '4 pancernych'! Co sie okazalo? W okolicy byla jakas wielka bitwa pancerna w '44.
ego
rok temu
ot i całą Rosja ...
Watażka
rok temu
Wódz narodu zabijał ? a co na to obecni Rosjanie a co władza ?
Cze Gewara
rok temu
Część mogła być Polakami... Niech żyje komunizm! Niech żyje socjalizm! Niech żyją Marks, Lenin, Stalin, Mao, Castro! Nie ma nic lepszego od komunizmu!
bDmClKwH
wania
rok temu
idę na Piwo bo tu Smierdzi samym PISem i Jankeskimi onucami
jack
rok temu
Czarzasty niech sie wypowi w tej sprawie
Koneczny miał...
rok temu
Co za wstyd... Niby latają w kosmos, a ludzi uszanować nie potrafią... Cywilizacja łacińska kończy się na Bugu... Dalej na wschód to już tylko turańszczyzna...
hg
rok temu
co na to socjalisci i wyznawcy komunizmu
TARENT
rok temu
PRZECIEŻ TO ROSJA . CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ WSZYSCY DOKŁADNIE WIEMY.
bobo
rok temu
bobo
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić