aktualizacja 

Oscary już nie takie białe. Nowi członkowie Akademii

1

W zeszłym roku mała różnorodność etniczna osób nominowanych do Oscara wzbudziła wiele kontrowersji. Dlatego organizatorzy gali zaprosili 683 nowych członków do Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Oscary już nie takie białe. Nowi członkowie Akademii
(Getty Images, Frederick M. Brown / Stringer)

Mniejszości zyskają większą reprezentację wewnątrz Akademii. Aż 63 proc. spośród zaproszonych to kobiety, a 41 proc. to ludzie o rasie inna, niż biała. Rozpiętość wieku reżyserów, producentów, operatorów czy kompozytorów mieści się w przedziale 24-91 lat. Propozycję współpracy otrzymali m.in. Idris Elba, America Ferrera i Eva Mendes.

Do 2020 r. proporcje mają być jeszcze bardziej wyważone. Do tej pory w Amerykańskiej Akademii Filmowej zasiadało 91 proc. białych i 75 proc. mężczyzn. Dzięki nowym członkom dopuszczonych do głosowania ma zostać 27 proc. kobiet i 11 proc. osób o pochodzeniu etnicznym spoza Europy.

Akademia postanowiła wprowadzić nowe zasady. By uniknąć ponownych oskarżeń o to, że w jury znajdują się głównie starsze i konserwatywne osoby, organizatorzy chcą wykluczyć z jury leciwych członków. Od teraz o nominacjach będą decydować tylko ci, którzy są aktywni zawodowo lub mają na koncie nominację do Oscara.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić