Aldona Brauła
|

Pacjentka ocknęła się w trakcie eutanazji. Lekarkę uniewinniono

41 reakcji
0
0
41
Podziel się

Uniewinniono lekarkę, którą holenderski sąd oskarżył o poważne zaniedbania podczas przeprowadzania eutanazji. Chora na demencję pacjentka przebudziła się w trakcie uśmiercania, nikt także nie upewnił się, czy na pewno chce umrzeć.

An old man's hand rests at his side in a hospital bed
An old man's hand rests at his side in a hospital bed (iStock.com)

Kobieta cierpiąca na demencję podpisała oficjalną deklarację w sprawie eutanazji. Jeszcze we wczesnym stadium choroby oświadczyła, że chce zostać uśmiercona, jeśli jej stan zdrowia się pogorszy. Jednak zaznaczyła, że zastrzega sobie prawo do ponownego zadecydowania.

W 2016 roku choroba Alzhaimera, na którą cierpiała 74-latka, była już w zaawansowanym stadium. Lekarka i bliscy pacjentki zadecydowali o przeprowadzeniu eutanazji. Nikt nie zapytał ponownie, czy kobieta na pewno tego chce.

Sąd doszedł do wniosku, że lekarka nie potrzebowała aktualnego potwierdzenia pragnienia eutanazji - powiedziała przewodnicząca składu sędziowskiego Mariette Renckens.

Według obrońców lekarki kobieta była już zbyt chora, by móc jasno zadecydować. Powołano się na oficjalną deklarację 74-latki oraz liczne rozmowy z rodziną i personelem medycznym, w których powtarzała, że tego chce.

Drugim uchybieniem, na które zwróciła uwagę prokuratura, był sam przebieg eutanazji. Pacjentka mimo leków uspokajających przebudziła się w trakcie podawania jej zastrzyku. Według zeznań rodziny musieli ją przytrzymywać, aby móc dokończyć cały proces.

Lekarka została oczyszczona z wszystkich zarzutów. Nie poniesie żadnych konsekwencji.

W 2000 r. Holandia stała się pierwszym krajem, w którym zalegalizowano eutanazję. Jest dozwolona tylko w ściśle określonych sytuacjach, za zgodą osoby, na której ma być przeprowadzona.

Zobacz także: Odkryto przyczynę alzheimera?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

41
0
0
KOMENTARZE
(41)
Leon
5 miesięcy temu
Czyli co? Zabijali ją na siłę.
As
5 miesięcy temu
Aż wierzyć się nie chce w to co czytam. Kończy się świat to już są czasy ostateczne Wszystkie wartości wywrucone są do góry nogami
Greg
5 miesięcy temu
Chory kraj skrajnie chorych dewiantów. Już niedługo będzie po nim. I całe szczęście.
kpt. Arianato...
5 miesięcy temu
To jest morderstwo, a nie eutanazja. Czy sąd tego nie zauważył?
baca
5 miesięcy temu
Jaki inny piekny kraj mógł obdarzyć świat takim Timermansem . Wszystko jasne.
Najnowsze komentarze (41)
Shakespeare
4 miesiące temu
Kiedy rodzina królewska tego kraju podda się w taki sam sposób eutanazji jak jej poddani?
zabili zamord...
5 miesięcy temu
Według zeznań rodziny musieli ją przytrzymywać, aby móc dokończyć cały proces.- morderstwo
Gość
5 miesięcy temu
Trzeba było w tym jakże postępowym kraju zastosować sprawdzoną metodę Zamknąć w łazience i wsypać cyklon B
fhf
5 miesięcy temu
Cywilizowany kraj gdzie można sobie legalnie umrzeć, a nie cierpieć na siłę, w tym przypadku coś poszło nie tak...
ninka
5 miesięcy temu
powinni niby pania doktor podłaczyc do tego automatu i załatwic nigdy by juz nikogo nie zabiła
CNNNC
5 miesięcy temu
Slowo sie rzekło , kobyłka u płota .
wer
5 miesięcy temu
Osobiście jestem za eutanazją w ekstremalnych przypadkach, jeśli człowiek jest w ciężkim stanie: zniedołężniały fizycznie lub bardzo cierpi, ale w tym przypadku... jakaś śliska sprawa. Śmierdzi to morderstwem. A rodzinka z piekła rodem.
Kaminskikrzys...
5 miesięcy temu
Cała Holandia. Pod płaszczykiem postępu i nowoczesności najgorsze plugastwa i syf na legalu: narkotyki, homoseksualizm, eutanazja, gender.
iga
5 miesięcy temu
To zwykłe MORDERSTWO ubrane w biały fartuch "tolerancji". Każdy kto chce sie zabić może zrobić to sam np. wyskakując z okna. Sorry, ale to prawo to tylko i wyłącznie furtka dla rodzinki, która chce się pozbyć "cieżaru" i szybko odziedziczyć majątek. Nie bez powodu bogaci Holendrzy mają zapisy, że w razie gdyby ulegli wypadkowi to chcą być leczeni w Niemczech - boją się, że rodzinka legalnie ich uśmierci. Poczytajcie sobie coś więcej niż Pudla i bedziecie wiedzieć o czym mówię.
rnehring
5 miesięcy temu
Czy wiesz SZANOWNY anestezjologu na czym polega prawdziwa mądrość? Może trzeba edukację zacząć od początku?
hej
5 miesięcy temu
straszne i kto ma ją teraz na sumieniu ? skoro sie obudziła to znaczy ,że czekała by ja zapytać czy to juz teraz przyszedł czas na jej decyzję ! a tak wyszło ,że na siłę zabito kobietę --- brak słow !
WYLICZANKA
5 miesięcy temu
zawód lekarz, zawiódł lekarz, ...
eutanazja
5 miesięcy temu
1. Tylko dzieci nieszczepione zarażają. 2. Dorośli nieszczepieni nie zarażają. 3. Dzieci szczepione nie zarażają, bo nie chorują. 4. A nawet gdy zachorują, to też nie zarażają! 5. Dziecko szczepione choruje, bo zaraziło je dziecko nieszczepione. 6. Dzieci szczepione chorują na choroby, przeciw którym nie były szczepione, bo zaraziły się od dzieci nieszczepionych. 7. Dzieci szczepione chorują na choroby, przeciw którym były szczepione, bo zaraziły się od dzieci nieszczepionych. 8. Dzieci nieszczepione są niebezpieczne. 9. Dorośli nieszczepieni nie są niebezpieczni. 10. Dzieci szczepione nie są bezpieczne, bo nie wszystkie dzieci są szczepione. 11. Szczepienia są bezpieczne! 12. To na pewno nie od szczepionki!
T
5 miesięcy temu
Holendrzy zabijają się o miejsce w kolejce na eutanazje
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić