o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Pijesz odtłuszczone mleko? Zobacz, dlaczego nie warto

7
Podziel się

Przez dekady eksperci ds. żywienia zalecali nam spożywanie niskotłuszczowych produktów. Przede wszystkim mleka, które odtłuszczone miało być zdecydowanie zdrowsze niż to pełnotłuste. Ostatnie badania dowodzą jednak, że ta teza mogła być błędna.

Pijesz odtłuszczone mleko? Zobacz, dlaczego nie warto
(Fotolia)
bEqEHjAl

Spożywanie pełnotłustego mleka nie zwiększa ryzyka chorób serca. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Tuftsa, którzy przez 15 lat badali krew ponad 3 tys. osób. Badania dowiodły jedynie, że osoby spożywające pełnotłusty nabiał były mniej narażone na cukrzycę niż te, które w diecie stawiały na produkty odtłuszczone.

Pełnotłuste mleko pomaga również w walce z otyłością. Badania przeprowadzone na Harvardzie objęły prawie 18 i pół tysiąca kobiet. Po 11 latach ponad 8 tys. z nich stało się otyłe. Naukowcy zauważyli jednak pewną prawidłowość: kobiety, który piły mleko pełnotłuste zdecydowanie mniej przybierały na wadze.

Produkty pełnotłuste obniżają także ryzyko zachorowania na cukrzycę. Szwedzcy naukowcy już w 2014 roku, na podstawie swoich obserwacji, wysnuli tezę, że osoby spożywające mleko pełnotłuste mają 23% mniej szans, aby zachorować na cukrzycę - informuje "Daily Mail".

bEqEHjAn
bEqEHjAO
KOMENTARZE
(7)
II
5 lata temu
He he he, mleko z kartonu spokojnie zakwaszam śmietaną, wziąłem trzy sorty tłustości mleka i każdy zakwasiłem. I co? I nic na każdym po kilku dniach powstało tyle samo tłuszczu (czyt. śmietany). Mam już trochę lat i wiem ile śmietany wydziela się na zwykłym kwaśnym mleku.
ank
5 lata temu
Tylko że mleko prosto od krowy zawiera teraz 7 do 9% tłuszczu, a to jest za dużo i dlatego trzeba pić mleko po przetworzeniu do 2 lub 3,2% tłuszczu. Genetyka poszła w kierunku większej wydajności mleka i tłuszczu od krowy i bez przetworzenia mleko prosto od krowy jest też niezdrowe.
fiubzdziu
5 lata temu
Raz tak a potem na odwrót.Radzieccy naukowcy wiedzieli wszystko najlepiej.
bEqEHjAP
Anonimus
5 lata temu
I tak nam całe życie przemysł wciska PROPAGANDĘ. Tak jak Polakom obrzydzili jedzenie masła, aby po 2 latach zmienić nawyk żywieniowy i w najlepsze sprzedawać komponent oleju z zagęszczaczem czyli margarynę. Produkcja prosta nie skomplikowana, ale ile kasiory do zarobienia i to bez udziału innych--- mam na myśli Polskich rolników.
STARY MLECZAR...
5 lata temu
Chude mleko jest dobre jedynie do rozczynienia ciasta ,podobnie jak mleko UHT ,przecież w tym gównie oprócz wapnia i bakterii przetrwalnikujących niema nic ,żadnych pierwiastków ,witamin bo co przeżyje temperaturę pasteryzacji około 150 stopni ,normalna temperatura pasteryzacji powinna wynieść 100- 120 stopni ale boją się ze tak spasteryzowane mleko nie wytrzyma okresu gwarancji i wylegną się w nim bakterie które wytrzymały pasteryzację a one nawet atom przetrzymają ,w moim domu nikt tego gówna nie kupi ,znam temat dokładnie bo 35 lat pracowałem przy produkcji mleka w proszku.
Ja
5 lata temu
Producenci mleka nie beda mogli teraz sprzedawac produktow mlekopodobnych z napisem "Mleko". Powinni na wszystkich UHT, odtluszczonych, "jogurtach" z zelatyna,... dawac taki sam napis jak na papierosach, np:"Spozywanie tego produktu grozi nadwaga, cukrzyca i zawalem serca".
wegas
5 lata temu
Większych bzdur nie czytałem Jaki producent mleka zamówił te "badania"? Wszyscy normalni ludzie wiedzą przecież, że mleko i mięso, to główni sprawcy nowotworów i chorób serca. I nie ma znaczenia jakie to mleko jest. Już samo to, że człowiek jest jedynym ssakiem, który pije mleko innego ssaka, powinno ludziom dać do myślenia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić