Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|

Północny biegun magnetyczny pędzi w stronę Rosji

105
Podziel się:

Północny biegun magnetyczny przesuwa się tak szybko, że może to stanowić wyzwanie dla systemów nawigacyjnych i map, których używamy w smartpone'ach.

Północny biegun magnetyczny pędzi w stronę Rosji
(iStock.com)

Od tysiącleci jest przyjacielem nawigatorów. Wskazują na niego igły kompasów na całej planecie. Jednak biegun magnetyczny, w odróżnieniu od geograficznego, nie ma na stałe określonej pozycji. Od 1831 roku migruje w kierunku rosyjskiej Syberii. Ostatnio w zastraszającym tempie.

Od kilku lat biegun przemieszcza się nawet o 54 km w skali roku. Zaskoczeni naukowcy postanowili zaktualizować World Magnetic Model - z którego korzystają zarówno cywilne systemy nawigacyjne, jak wojska Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii - rok wcześniej, niż to było planowane.

Z powodu nagłych wahań w regionie Arktyki naukowcy upublicznili nowy model, który w sposób bardziej dokładny przedstawia zmianę pola magnetycznego od roku 2015 do teraz - czytamy w oświadczeniu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej.

Dotąd model był odnawiany co pięć lat. Naukowcy zapewnili, że najnowsza aktualizacja "zapewni bezpieczeństwo nawigacji aplikacjom militarnym, komercyjnym liniom lotniczym, a także akcjom poszukiwawczym, ratunkowym i innym przeprowadzanym w okolicach bieguna północnego" - podaje CNN.

Początkowo biegun magnetyczny przemieszczał się 10 km rocznie. Po roku 1980 prędkość ta zwiększyła się do 38 km. Jeśli chodzi o przyczyny tych zmian, zdania ekspertów są podzielone. Niektórzy sądzą, że odpowiadają za to procesy zachodzące głęboko pod powierzchnią ziemi, w płynnym zewnętrznym rdzeniu planety. Inni uważają, że bieguny północny i południowy mają zamienić się miejscami.

Nie ma się czym martwić. Z historycznego punktu widzenia jest to nietypowe zjawisko, natomiast dla geologii nie jest ono wyjątkowe. Pole magnetyczne stale się zmienia, to wynika częściowo z jego natury - mówi Ciaran Beggan, geofizyk British Geological Survey.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Tragiczny finał wyprawy na Antarktydę. Po ponad 100 latach poznaliśmy szczegóły
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(105)
Karlan
3 lata temu
"zdania ekspertów są podzielone (...) niektórzy sądzą, że odpowiadają za to procesy zachodzące głęboko pod powierzchnią ziemi, w płynnym zewnętrznym rdzeniu planety. Inni uważają, że bieguny północny i południowy mają zamienić się miejscami". Jeśli autorka skończyła szkołę podstawową, to takie informacje jak cykliczne przebiegunowanie Ziemi powinna posiadać. Nie jest to nic niezwykłego i nie jest to w żadnym stopniu dyskusyjne, tylko naukowy fakt...
Jan
4 lata temu
Ruscy po prostu stworzyli taki duży magnes, że nawet biegun przyciągnęło.
++++
4 lata temu
Żeby tylko nie pociągnęło go do Tel A Wivu, bo prócz kuponów na dwutlenek węgla trzeba będzie płacić magnetyczne.
Oho
4 lata temu
Natychmiast wprowadzic zakaz uzywania magnetyzm ziemi. Rabunkowa eksploatacja doprowadzila tych niodwracalnych zmian.
vicki
4 lata temu
Co na to NATO i nasz uległy NATO rząd ? Powinni protestować i obwinić Putina !
pepe
4 lata temu
To efekt zmian klimatycznych w Polsce.
Wgw
4 lata temu
Wtajemniczeni wiedza o co chodzi. Ostatnie przebiegunowanie nazwano "Czarna Smierc".
lawa
4 lata temu
może on skutecznie przypieprzy w Moskwę
...
4 lata temu
No oczywiście, że to sprawka człowieka - eco.
Pony
4 lata temu
Smart-pony - to tzw. inteligentny kucyk
Mark Opollo
4 lata temu
Tu chodzi o tzw. przebiegunowanie pola elektromagnetycznego ziemi. Następuje ono cyklicznie. Średnio jednak bieguny zamieniały się miejscami co 200-300 tys. lat, ale od ostatniego razu minęło już 780 tys. lat i nie bardzo wiemy, skąd się bierze obecna zwłoka, ale jedną z oznak jest właśnie wędrówka biegunów i ich przyspieszenie. Więc prawdopodobjie żyjemy w czasach gdzie to nastąpi. Pole magnetyczne słabnie i w ostatnim stuleciu jest osłabło o jakieś 10%. Ciekawostką jest pewna anomalia, która znajduje się pod południową częścią Afryki. Dokładnie rzecz biorąc zachodzi na granicy jądra i płaszcza Ziemi. Zjawisko to może mieć ogromny wpływ na pole magnetyczne całego globu - takie oświadczenie wydał znany geolog John Tarduno. Dowody przesłane przez Europejską Agencję Kosmiczną wskazują , że za proces ten odpowiada anomalia mieszcząca się na mniej więcej na głębokości 2900 km pod Afryką . Chodzi o warstwę występującą pomiędzy płynnym jądrem zewnętrznym, a płaszczem Ziemi.
Kkfadek
4 lata temu
W okolicy pł bieguna jest obecnie połdniowy biegun magnetyczny.
gizmo
4 lata temu
Jak bieguny się zamienią to północ będzie na południu?
E
4 lata temu
O, nie! Przebiegunowanie, Majowie i apokalipsa 2012 nadchodzi!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić