Barbara Jaros
|

Północny biegun magnetyczny pędzi w stronę Rosji

106 reakcji
0
1
105
Podziel się

Północny biegun magnetyczny przesuwa się tak szybko, że może to stanowić wyzwanie dla systemów nawigacyjnych i map, których używamy w smartpone'ach.

Północny biegun magnetyczny pędzi w stronę Rosji
(iStock.com)

Od tysiącleci jest przyjacielem nawigatorów. Wskazują na niego igły kompasów na całej planecie. Jednak biegun magnetyczny, w odróżnieniu od geograficznego, nie ma na stałe określonej pozycji. Od 1831 roku migruje w kierunku rosyjskiej Syberii. Ostatnio w zastraszającym tempie.

Od kilku lat biegun przemieszcza się nawet o 54 km w skali roku. Zaskoczeni naukowcy postanowili zaktualizować World Magnetic Model - z którego korzystają zarówno cywilne systemy nawigacyjne, jak wojska Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii - rok wcześniej, niż to było planowane.

Z powodu nagłych wahań w regionie Arktyki naukowcy upublicznili nowy model, który w sposób bardziej dokładny przedstawia zmianę pola magnetycznego od roku 2015 do teraz - czytamy w oświadczeniu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej.

Dotąd model był odnawiany co pięć lat. Naukowcy zapewnili, że najnowsza aktualizacja "zapewni bezpieczeństwo nawigacji aplikacjom militarnym, komercyjnym liniom lotniczym, a także akcjom poszukiwawczym, ratunkowym i innym przeprowadzanym w okolicach bieguna północnego" - podaje CNN.

Początkowo biegun magnetyczny przemieszczał się 10 km rocznie. Po roku 1980 prędkość ta zwiększyła się do 38 km. Jeśli chodzi o przyczyny tych zmian, zdania ekspertów są podzielone. Niektórzy sądzą, że odpowiadają za to procesy zachodzące głęboko pod powierzchnią ziemi, w płynnym zewnętrznym rdzeniu planety. Inni uważają, że bieguny północny i południowy mają zamienić się miejscami.

Nie ma się czym martwić. Z historycznego punktu widzenia jest to nietypowe zjawisko, natomiast dla geologii nie jest ono wyjątkowe. Pole magnetyczne stale się zmienia, to wynika częściowo z jego natury - mówi Ciaran Beggan, geofizyk British Geological Survey.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

105
0
1
KOMENTARZE
(105)
as
12 miesięcy temu
Ruskie wszystko wezmą. Nawet biegun magnetyczny.
gg
12 miesięcy temu
dla map w "smartpone'ach" wszystko jest zagrożeniem
Telepon
12 miesięcy temu
Dobrze, że ja nie mam tego "smartpona".
erektor
12 miesięcy temu
Kiedyś stawał mi na godzinie dwunastej, dzisiaj tylko na szóstej. To wina bieguna.
robertwrr
12 miesięcy temu
zaraz powiedzą że to przez emisje co2
Najnowsze komentarze (105)
Karlan
4 tyg. temu
"zdania ekspertów są podzielone (...) niektórzy sądzą, że odpowiadają za to procesy zachodzące głęboko pod powierzchnią ziemi, w płynnym zewnętrznym rdzeniu planety. Inni uważają, że bieguny północny i południowy mają zamienić się miejscami". Jeśli autorka skończyła szkołę podstawową, to takie informacje jak cykliczne przebiegunowanie Ziemi powinna posiadać. Nie jest to nic niezwykłego i nie jest to w żadnym stopniu dyskusyjne, tylko naukowy fakt...
Jan
11 miesięcy temu
Ruscy po prostu stworzyli taki duży magnes, że nawet biegun przyciągnęło.
++++
11 miesięcy temu
Żeby tylko nie pociągnęło go do Tel A Wivu, bo prócz kuponów na dwutlenek węgla trzeba będzie płacić magnetyczne.
Oho
12 miesięcy temu
Natychmiast wprowadzic zakaz uzywania magnetyzm ziemi. Rabunkowa eksploatacja doprowadzila tych niodwracalnych zmian.
vicki
12 miesięcy temu
Co na to NATO i nasz uległy NATO rząd ? Powinni protestować i obwinić Putina !
pepe
12 miesięcy temu
To efekt zmian klimatycznych w Polsce.
Wgw
12 miesięcy temu
Wtajemniczeni wiedza o co chodzi. Ostatnie przebiegunowanie nazwano "Czarna Smierc".
lawa
12 miesięcy temu
może on skutecznie przypieprzy w Moskwę
...
12 miesięcy temu
No oczywiście, że to sprawka człowieka - eco.
Pony
12 miesięcy temu
Smart-pony - to tzw. inteligentny kucyk
Mark Opollo
12 miesięcy temu
Tu chodzi o tzw. przebiegunowanie pola elektromagnetycznego ziemi. Następuje ono cyklicznie. Średnio jednak bieguny zamieniały się miejscami co 200-300 tys. lat, ale od ostatniego razu minęło już 780 tys. lat i nie bardzo wiemy, skąd się bierze obecna zwłoka, ale jedną z oznak jest właśnie wędrówka biegunów i ich przyspieszenie. Więc prawdopodobjie żyjemy w czasach gdzie to nastąpi. Pole magnetyczne słabnie i w ostatnim stuleciu jest osłabło o jakieś 10%. Ciekawostką jest pewna anomalia, która znajduje się pod południową częścią Afryki. Dokładnie rzecz biorąc zachodzi na granicy jądra i płaszcza Ziemi. Zjawisko to może mieć ogromny wpływ na pole magnetyczne całego globu - takie oświadczenie wydał znany geolog John Tarduno. Dowody przesłane przez Europejską Agencję Kosmiczną wskazują , że za proces ten odpowiada anomalia mieszcząca się na mniej więcej na głębokości 2900 km pod Afryką . Chodzi o warstwę występującą pomiędzy płynnym jądrem zewnętrznym, a płaszczem Ziemi.
Kkfadek
12 miesięcy temu
W okolicy pł bieguna jest obecnie połdniowy biegun magnetyczny.
gizmo
12 miesięcy temu
Jak bieguny się zamienią to północ będzie na południu?
E
12 miesięcy temu
O, nie! Przebiegunowanie, Majowie i apokalipsa 2012 nadchodzi!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić