o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Janusz Maj
|
aktualizacja

Poruszające odkrycie na budowie drogi S5. Szczątki polskich żołnierzy

72
Podziel się

Grupa archeologów pracuje nad wydobyciem szkieletów odkrytych w powiecie bydgoskim. To ofiary niemieckich nazistów z 1939 roku.

Poruszające odkrycie na budowie drogi S5. Szczątki polskich żołnierzy
(Facebook.com, Pracownia POMOST)
bDyywJVh

Podczas budowy drogi wojewódzkiej we Włókach odnaleziono szczątki czterech żołnierzy. Najprawdopodobniej walczyli w Armii Pomorze, broniąc kraju przed niemieckim najazdem we wrześniu 1939 roku. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" szybko zdobyła pozwolenie IPN na ich wydobycie.

*Obok kości zakopane było oprzyrządowanie. *Nie znaleziono jednak nieśmiertelników, ani niczego, co pozwalałoby na indywidualną identyfikację.

W grobie zarejestrowaliśmy zaledwie pojedyncze elementy oporządzenia żołnierskiego - m.in. ładownice, pas, pochwę bagnetu, fragmenty hełmu, guziki oraz nieliczne przedmioty osobiste, ponadto granat obronny i kilka sztuk amunicji karabinowej. Niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone przez policję. Obrażenia i fragmentacja zwłok wskazywała na śmierć gwałtowną, natomiast pochówek sprawiał wrażenie wykonanego naprędce - pisze pracownia.

bDyywJVj

Szczątki zostaną niebawem przeniesione na cmentarz wojenny. Żołnierze dołączą do swoich towarzyszy spoczywających we wsi Włóki.

*Pracownia "Pomost" przypomina przebieg starcia. *Podczas kilkugodzinnego ataku wojsk niemieckich nie udało im się przerwać polskiej linii obrony. 90 bohaterów zginęło, a 300 zostało rannych. Polacy zaczęli wycofywać się na południe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDyywJVp
bDyywJVK
KOMENTARZE
(72)
zak
3 lata temu
Nasze kochane chlopaki gineli biedaki za ojczyzne.Czesc ich pamieci.
Basia
3 lata temu
W taki sposób zginął mojego dziadka brat.
Kaszub
3 lata temu
Oni walczyli za kraj, który sanacja doprowadziła do tragedii..... hichot historii - PIS czyni to samo.....
bDyywJVL
Budkadarek
3 lata temu
Jacy naziści??? W 1939r. Niemcy zaatakowały Polskę bez wypowiedzenia wojny. Już mnie denerwuje, to ciągłe dzielenie Niemców na nazistów i zwykłych Niemców. Niemcy miały legalne władze wybrane wyborach i całe społeczeństwo niemieckie ponosi odpowiedzialność za to 2 wojnę. Koniec kropka
xxx
3 lata temu
Oni walczyli za Ojczyzne a czesc z was miesza ich do dzisiejszej polityki pewnie by sobie tego nie zyczyli.
Najnowsze komentarze (72)
Jarek
2 lata temu
Brat mojego dziadka w podobny sposób zginął w Powstaniu Warszawskim i nikt nie wie gdzie leżą jego szczątki ... to bardzo smutne ....
fh
2 lata temu
jacy naziści ???? hitlerowskie wojsko i tyle
Xncnx
3 lata temu
Gineli za ojczyzne za Polskę. A teraz nadchodzi nasz czas ponownie Polacy do boju.
hmmmmm....
3 lata temu
Oporządzenie zostało ewidentnie rozparcelowane pomiędzy dokonywujących pochówku. To może wskazywać na Niemców lub miejscową ludność. W realiach kontaktu z nieprzyjacielem wycofujące się oddziały nie mają możliwości zabezpieczania zwłok swych poległych. Decyduje brutalna ekonomia sił, a nie pobudki humanitarne. Tylko testy DNA mogą dać choćby cień szansy na ustalenie tożsamości poległych.
mar
3 lata temu
Cześc i chwała Bohaterom
pl
3 lata temu
chory portalu jacy naziści !!!!!
rocky
3 lata temu
głupi autor artykułu. POlscy żołnierze we wrześniu nie mieli zadnych nieśmiertelników, naoglądał sie amerykańskich filmów głupol jeden
//
3 lata temu
Pogrzeb państwowy z honorami i orkiestrą. Tak winno żegnać się tych co zginęli za ojczyznę. Tym bardziej jak byli zakatowani w nieludzki sposób tak jak to potrafili niemce.
bDyywJVD
Lutek
3 lata temu
OJCZYZNA WAS OPŁAKUJE SYNKOWIE. NARESZCIE SPOCZNIECIE W POKOJU.
PICOOLO79PL
3 lata temu
BRONILI GINĘLI ZA POLSKĘ. A POMYŚLEĆ ŻE W CZASACH DZISIEJSZYCH JEST TYLE SPRZEDAWCZYKÓW KTÓRZY ZA BEZCEN BY JĄ SPRZEDALI.
człowiek
3 lata temu
Chwała bohaterom !!!
Gal Anonim
3 lata temu
To teraz budowa drogi wstrzymana na pół roku przynajmniej.
Meg
3 lata temu
S5 nie jest drogą wojewódzka Panie redaktorze
gosc
3 lata temu
Chwała Bohaterom!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić