o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aneta Michałowska
|

Przypadkowe odkrycie w Meksyku. Ma 1,7 tysiąca lat

11
Podziel się

W grobie były kości, 12 ludzkich czaszek i ceramiczne figurki.

Przypadkowe odkrycie w Meksyku. Ma 1,7 tysiąca lat
(twitter.com, Cara Brookins)
bESIYZyZ

Rzeźby pochodzą z ery prekolumbijskiej. Przedstawiają szamana trzymającego w dłoni siekierę i kobietę z garnkiem. Mierzą odpowiednio 39 i 12 cm.

Figurki miały chronić zmarłych i pomóc im w przejściu z życia do śmierci - wyjaśnia archeolog Rafael Platas z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii.

bESIYZzb

Czaszki i kości leżały jedna na drugiej. Niektóre miały defekty, np. w postaci wybitych zębów. Odkrycia dokonano w mieście Colima. Na grób trafiono przypadkiem, podczas przebudowy miejscowego kościoła.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bESIYZzC
KOMENTARZE
(11)
Perkun
5 lata temu
Za to w Opatowie braciszkowie zniszczyli stanowisko archeologiczne na terenie klasztoru (ślady grodziska z czasów pogańskich) a prokuratura nie zamierza się tym zajmować, nie widzi naruszenia prawa. Przed chrześcijaństwem NIE BYŁO NIC!!!
k
5 lata temu
Nie bardzo rozumiem skąd 1700 lat temu religia katolicka znalazła się w Meksyku Ameryka została odkryta w XIV wieku.To co 300 lat naszej ery już był znany Meksyk i -- jezu coraz wiecej ludzi malo co rozumie
Ringo
5 lata temu
KK TO NIENASYCONE KROKODYLE, OD WIEKOW,SILA GLOSILI SWOJE BZDEDY I OKRADALI INNE NARODY Z ICH RELIGI I BOGACTW!!!!!!!!!!!!!!!!
bESIYZzD
janek
5 lata temu
tam byli szamani a w religii katolskiej są swięci męzowie majacy kontakt z bogiem!!! TFUUUUUUUU!!! co za hipokryzja!!!
jo44
5 lata temu
I co figurki pomogły po śmierci przejść do historii/ wieczności. Groby już znane archeologom, opisy w necie ... Prawie odżyły te duszyczki odkopane.
Dominik
5 lata temu
ja wogule nie wiem gdzie jest ten meksyk.po co mi to.moim sloncem jest Jaroslaw Kaczynski i Matka Boska.
Witold
5 lata temu
Ciekawi mnie , czy zdaniem autora artykulu konieczne było spostrzeżenie , że artefakt sprzed 1700 lat dotyczy czasów przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba ( era prekolumbijska). Być może zalożeniem jest , ze czytelnik artykulu nie jest w stanie umiejscowić w czasie tych epok samodzielnie.
kaziuk
5 lata temu
Nie bardzo rozumiem skąd 1700 lat temu religia katolicka znalazła się w Meksyku Ameryka została odkryta w XIV wieku.To co 300 lat naszej ery już był znany Meksyk i Ameryka w Rzymie.A może to z Meksyku przyszła do Europy religia
John
5 lata temu
Czyli potwierdza się, że kosciół kat budował swoje świątynie na świętych miejscach podbitych narodów, aby łatwiej zaprowadzić jedynie słuszną religię. Teraz twierdzą, że przejęte obyczaje, święta, itp. są ich i wywodzą stąd kulturę, której podobno by nie było, gdyby nie postępowe chrześcijaństwo z Rzymu :)
fader
5 lata temu
sąsiedzi jak nic :):)
hary
5 lata temu
Sąsiedzi ;)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić