Marta Kwiatkowska| 
aktualizacja 

Sensacyjne odkrycie naukowców. Dinozaury miały łupież

23

Takim odkryciem podzielili się brytyjscy naukowcy po tym, jak znaleźli skamieniałe płatki skóry na pochodzących z Chin próbkach skrzydeł żyjącego 125 milionów lat temu mikroraptora.

Sensacyjne odkrycie naukowców. Dinozaury miały łupież
(Pixabay.com)

Sensacyjne odkrycie zostało opisane w magazynie Nature. Naukowcy potwierdzili w ten sposób, że u "ptasich dinozaurów": mikroraptora, beipiaozaura i sinornitozaura odpadały małe płaty skóry. Dokładnie tak, jak dzieje się u współczesnych ptaków lub ssaków.

To pokazuje kluczową ewolucyjną różnicę między tymi dinozaurami a współczesnymi gadami, które zrzucają skórę w całości - pochwalili się uczeni.

Do szczegółowych analiz wykorzystano mikroskop elektronowy. Badania nad tym sensacyjnym odkryciem trwały od kilku lat. W 2012 roku Brytyjczycy wybrali się do Chin, aby zbadać skamieniałości upierzonych dinozaurów z okresu kredy.

Wtedy po raz pierwszy próbki te poddano mikroskopii elektronowej i analizie chemicznej. Wyniki zaskoczyły zespół naukowy - pisze BBC.

Uczeni początkowo chcieli zbadać same pióra. Kied okazało się, że cały czas pomiędzy nimi znajdują białe plamki, postanowili przyjrzeć się im uważniej. I w ten sposób odkryli twarde komórki zwane korneocytami, które wypełnione są spiralnymi skrętami włókien keratynowych. Prawie takich samych jak te, które występują u współczesnych ptaków, a także w łupieżu ludzkim.

Jest to jedyny łupież kopalny, który kiedykolwiek odnotowano - powiedział profesor Mike Benton z Uniwersytetu w Bristolu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: To nie asteroida zabiła dinozaury
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić