Dagmara Smykla| 

Sensacyjne odkrycie. Znaleźli ptaka, który wymarł 130 tysięcy lat temu

92

Naukowcy odkryli gatunek ptaka, który ponad 130 tys. lat temu zniknął z powierzchni Ziemi. Znaleziono go na wyspie Aldabra na Oceanie Indyjskim. Odrodził się dzięki rzadkiemu procesowi.

Sensacyjne odkrycie. Znaleźli ptaka, który wymarł 130 tysięcy lat temu
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Charles J Sharp)

Dwukrotnie skolonizował tę samą wyspę. Ptak o wdzięcznej nazwie chruścielowiec białogardły pojawił się na atolu Aldabra na Oceanie Indyjskim nieco ponad 136 tys. lat temu. Przyleciał na tę wyspę z Madagaskaru i znalazł na niej idealne warunki. Na Aldabrze nie było drapieżników, dlatego ptak ewolucyjnie stracił zdolność latania.

Niebawem całą wyspę pochłonął ocean. Aldabra na kilka tysięcy lat zniknęła pod wodą, a chruścielowiec jako nielot nie był w stanie z niej uciec i wyginął - informuje "Independent". Jednak około 100 tys. lat temu poziom wody ponownie opadł. Na atolu niebawem ponownie zagościł chruścielowiec białogardły. Jak to było możliwe?

Unikalne skamieniałości są niezbitym dowodem na to, że chruścielowiec skolonizował atol, najprawdopodobniej z Madagaskaru, i za każdym razem stał się nielotem - mówi Julian Hume z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej.

Zobacz także: Zobacz też: Zupełnie nowy gatunek. Odkrycie w bursztynie zaskoczyło naukowców

To szczególny przypadek ewolucji równoległej. Nazywa się ją ewolucją iteratywną i polega na powtarzającej się ewolucji gatunków pochodzących od jednego przodka w różnych przedziałach czasowych. Chruścielowce ponownie przyleciały na Aldabrę z Madagaskaru i znowu warunki były dla nich tak sprzyjające, że w wyniku ewolucji stały się nielotami.

Mieszkają na Aldabrze do dziś. Chruścielowiec białogardły jest ptakiem wielkości kurczaka. Atol Aldabra to miejsce niezamieszkane przez ludzi i ścisły rezerwat przyrody. Znajduje się między Indiami i Madagaskarem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić