Takiego hasła już nie ustawisz. Microsoft mówi "dość"

29

Internauci stale są ostrzegani o konieczności ustawiania bezpiecznych haseł. Wciąż jednak co roku na listę najczęściej wybieranych trafiają te same, oczywiste propozycje. Microsoft zdecydował się na odważny ruch i po prostu nie pozwoli ustawić najprostszych do odgadnięcia haseł.

Takiego hasła już nie ustawisz. Microsoft mówi "dość"
(Fotolia)

Microsoft postanowił pomyśleć w imieniu internautów. Wszystkie hasła typu "abc123", "password", "qwerty", "starwars" czy ciągi cyfr w rosnącej kolejności zostaną zakazane we wszystkich usługach firmy. Dotyczy to m.in. Outlooka, OneDrive'a, Skype'a i XBoxa. Użytkownicy, którzy zdążyli wcześniej ustawić takie hasło, zostaną zmuszeni do jego zmiany - informuje Mental Floss.

Konta Microsoftu codziennie narażone są na niebezpieczeństwo. Według Alexa Weinerta odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w firmie każdego dnia odnotowywanych jest ponad 10 mln ataków. Zbanowanie niektórych haseł ma pomóc chronić konta użytkowników, tym bardziej, że nie trzeba być hakerem, żeby odgadnąć tego typu "zabezpieczenia".

Podobne plany mają inne duże firmy. Google zamierza w ogóle zrezygnować z haseł na rzecz rozpoznawania twarzy, lokalizacji i odcisków palców. Facebook natomiast chce postawić na logowanie przez email lub telefon.

Autor: Bartosz Nowak

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić