Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Terapia protonowa niszczy raka. Niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda

29

Nowe badania udowadniają, że terapia protonowa jest niezwykle skuteczną, nieinwazyjną terapią przeciwko nowotworom dziecięcym i ma minimalne skutki uboczne. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Terapia protonowa
Terapia protonowa (Getty Images)

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala dziecięcego w Filadelfii (CHOP) oraz z Uniwersytetu Pensylwania. Do tej pory przeanalizowali oni największą grupę dzieci z neuroblastomą, które były leczone radioterapią protonową.

Wyniki badań zostały opublikowane na stronie International Journal of Radiation Oncology. Naukowcy odkryli, że terapia jest skuteczna w zmniejszaniu guzów, ale także wykazuje minimalną toksyczność dla pozostałych narządów.

Nie tylko zaobserwowaliśmy doskonałe wyniki i minimalne efekty uboczne, które uzasadniają stosowanie terapii protonowej u pacjentów z neuroblastomą, ale także odpowiedzieliśmy na obawy związane z tą formą leczenia. Sugerowano, że skoro jest tak ukierunkowana, nowotwór może powrócić. Guzy najczęściej nie wracały, co sugeruje, że terapia protonowa jest skuteczna, mniej toksyczna i stanowi doskonały wybór dla naszych młodych pacjentów - powiedziała Christine Hill-Kayser z Penn Medicine.

Zobacz także: Zobacz także: 5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste

Neuroblastoma jest najczęstszym nowotworem rozpoznawanym u niemowląt. Blisko 50 proc. jego przypadków występuje u dzieci poniżej 2. roku życia. Jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek cewy nerwowej (neuroblastów). Ognisko pierwotne znajduje się w jamie brzusznej.

Terapia protonowa to jedna z najnowocześniejszych metod walki z nowotworem. Wykorzystuje się ją w leczeniu niektórych nowotworów złośliwych. Polega na naświetlaniu guzów za pomocą promieniowania protonowego.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić