Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców ze Szpitala dziecięcego w Filadelfii (CHOP) oraz z Uniwersytetu Pensylwania. Do tej pory przeanalizowali oni największą grupę dzieci z neuroblastomą, które były leczone radioterapią protonową.
Wyniki badań zostały opublikowane na stronie International Journal of Radiation Oncology. Naukowcy odkryli, że terapia jest skuteczna w zmniejszaniu guzów, ale także wykazuje minimalną toksyczność dla pozostałych narządów.
Nie tylko zaobserwowaliśmy doskonałe wyniki i minimalne efekty uboczne, które uzasadniają stosowanie terapii protonowej u pacjentów z neuroblastomą, ale także odpowiedzieliśmy na obawy związane z tą formą leczenia. Sugerowano, że skoro jest tak ukierunkowana, nowotwór może powrócić. Guzy najczęściej nie wracały, co sugeruje, że terapia protonowa jest skuteczna, mniej toksyczna i stanowi doskonały wybór dla naszych młodych pacjentów - powiedziała Christine Hill-Kayser z Penn Medicine.
Neuroblastoma jest najczęstszym nowotworem rozpoznawanym u niemowląt. Blisko 50 proc. jego przypadków występuje u dzieci poniżej 2. roku życia. Jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek cewy nerwowej (neuroblastów). Ognisko pierwotne znajduje się w jamie brzusznej.
Terapia protonowa to jedna z najnowocześniejszych metod walki z nowotworem. Wykorzystuje się ją w leczeniu niektórych nowotworów złośliwych. Polega na naświetlaniu guzów za pomocą promieniowania protonowego.
Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Rozpoznasz prawdziwą chorobę? Sprawdź się!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.