o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Tomasz Terlikowski pójdzie na mszę. Leszek Balcerowicz odpowiada

462
Podziel się

Trwa dyskusja o tym, czy z powodu koronawirusa powinno odwołać się w Polsce msze święte. Głos w sprawie postanowił zabrać katolicki publicysta, Tomasz Terlikowski. Na Twitterze dokonał własnego "coming outu". Nie wszystkim to się spodobało.

Tomasz Terlikowski pójdzie na mszę. Leszek Balcerowicz odpowiada
(East News, Tadeusz Wypych)
bEJDSkPV

Czwartkowy "coming out" znanego konserwatywnego publicysty polegał na oświadczeniu, że "pójdzie na mszę w niedzielę, jutro i pojutrze [w piątek i sobotę] też". Zadeklarował, że musi stosować się do całego przykazania miłości.

Terlikowski stwierdził, że w religii polega ono również na przykazaniu miłości Boga, którego on nie potrafi kochać bez jego pomocy, bez eucharystii i "Jego żywej obecności". Tweet spotkał się z niezbyt przychylnym odbiorem wielu użytkowników. Niektórzy namawiali go, aby, skoro już pójdzie do kościoła, został tam na najbliższe dwa tygodnie.

bEJDSkPX

Inni, z większym zrozumieniem dla potrzeb religijnych, twierdzili, że na szali jest tu inny nakaz wiary, czy troska o życie innych. Na wpis Terlikowskiego odpowiedział też Leszek Balcerowicz. Retorycznie zapytał, czy może nie warto zachować takich wyznań dla siebie. Balcerowiczowi nie spodobało się, że dzieli się ze światem swoim zamiarem chodzenia na msze.

Wcześniej tego samego dnia Tomasz Terlikowski oznajmił na Twitterze, że jako katolik i wyborca czuje się oburzony, że niektórzy politycy apelują o odwołanie mszy świętych. Dodał też, że narusza to jego własną wolność sumienia, gdyż zmusza go do rezygnacji z przyjmowania komunii. Wpis zakończył wezwaniem:

łapy przecz od Eucharystii!

bEJDSkQd

W ten sposób publicysta dołączył się do głosu tych, którzy uważają, że potrzeby duchowe nie powinny w dobie zagrożenia koronawirusem schodzić na dalszy plan.

Odwołane msze święte?

Debata o odwołaniu mszy świętych toczy się też w łonie samego kościoła. We Włoszech i Niemczech biskupi zdecydowali o tymczasowym zawieszeniu odprawiania nabożeństw z powodu koronawirusa. Polski episkopat zaleca z kolei udzielanie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy. To właśnie one są najbardziej narażone na powikłania związane z COVID-19.

Ministerstwo zdrowia przyznało, że msze stanowią zagrożenie epidemiologoczne, choć rząd zapowiedział, że nie zamierza niczego narzucać kościołowi. Według szacunków w niedzielnych mszach świętych uczestniczy w Polsce około 40 procent wiernych. Oznacza to, że miliony ludzi mogą brać udział w zgromadzeniach publicznych, których organizacja jest obecnie w Polsce zakazana.

bEJDSkQe

Zobacz także: Minister zdrowia o mszach świętych

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEJDSkQy
KOMENTARZE
(462)
Obserwator
2 lata temu
Do kościoła? Myślałem, że do synagogi.
równanie
2 lata temu
Kościoły to będą siedliska zarazy + wirusa niszczy ogień =
Trzeba
2 lata temu
Musi powstać prawo, które pozwoli fanatyków wszelkich religii zamykać w odosobnieniu. Stanowią zagrożenie dla reszty społeczeństwa.
bEJDSkQz
Maciej
2 lata temu
Niech zabierze wszystkich z pisu ze sobą
Juhas
2 lata temu
Facet bredzi, bo jest bardziej zafascynowany sobą niż otaczającą go rzeczywistością. Takie wyznania obnażają chore samouwielbienie tego Pana.
esobrio
2 lata temu
Ciekawe co napisze Terlikowski gdy będzie jednym z tych, którzy zachorują po godzinie przebywania w tłumie ludzi. Z pewnością nie to, że wykazał się skrajną bezmyślnością.
esobrio
2 lata temu
No chwila - państwo zabrania zgromadzeń w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, ale zezwala na organizowanie mszy? Widocznie jeszcze za mało osób się zaraziło i zmarło... Jeszcze tydzień-dwa i katolik celebryta Terlikowski uzna, że jak ktoś pomodli się w domu to też wystarczy.
DobryDóch
2 lata temu
Dlaczego on jeszcze nie jest w kaftanie?
W.g.
2 lata temu
Nawiedzony typ .BOGA ma się w sercu.
marek59
2 lata temu
Jako obywatel jestem oburzony niezmierzoną wręcz głupotą tego indywiduum.
Jela
2 lata temu
Jesteśmy w sytuacji, którą tylko Pan Bóg ma pod kontrolą, wszak jest WSZECHMOGĄCY. Kościół ogłosił dyspensę. Każdy, jako wolny człowiek, może postąpić według własnego sumienia. Moim zdaniem Terlikowski dał świadectwo wierności i zaufania Bogu.
Blue
2 lata temu
Koszmarny rodzaj fundamentalizmu prezentuje Terlikowski. To nie jest żaden heroizm religijny, zadne poświęcenie dla Boga. To głupawa i bezmyślna demonstracja poparcia dla kościoła instytucjonalnego, dla hierarchów ,którzy wypinają się na państwo polskie w chwili globalnego zagrożenia
Polak
2 lata temu
kolejny przykład łamania prawa za przyzwoleniem obecnej władzy,w Korei Płd jeden chory odwiedzając dwa kościoły zaraził przeszło 1000 ludzi,w dobie takiego zagrożenia co niektórzy fanatycy powinni za swoje publiczne opinie zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za namawianie do spowodowania zagrożenia dla życia i zdrowia innych.
bEJDSkQr
Jajacek.
2 lata temu
Smutne że Bóg wg Terlikowskiego jest TYLKO w kościele i TYLKO tam można Go wielbić.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić