aktualizacja 

Trump obiecuje zniesienie wiz dla Polaków

113

Republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych złożył obietnicę zniesienia wiz podczas spotkania z Polonią w Chicago. Miałby to zrobić niebawem po objęciu urzędu.

Trump obiecuje zniesienie wiz dla Polaków
(Forum, Jonathan Ernst)

Spotkanie z Kongresem Polonii Amerykańskiej odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Po przemówieniu, Trumpa naciskał prezes KPA Frank Spula, mówiąc o dołączeniu Polski do Visa Waiver Program, czyli programu ruchu bezwizowego.

Powiedziałem mu, że sprawa ciągnie się od wielu lat i dopominanie się o to jest dla nas żenujące, ale od 2004 r. staramy się o zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Usłyszałem od Trumpa, że jak zostanie prezydentem, to załatwi to. Odpowiedziałem, że będziemy trzymać pana za słowo - miał powiedzieć w rozmowie z PAP Frank Spula.

Konsul generalny RP Piotr Janicki zdradził nieco więcej szczegółów. Powiedział, że Trump zainteresował się sprawą wiz dla Polaków i obiecał, że jeśli tylko wygra wybory, zajmie się tym już w pierwszych tygodniach od objęcia prezydentury.

Polacy to wspaniali ludzie, moi ludzie, a jeśli zostanę wybrany to pamiętajcie, że my troszczymy się o swoich ludzi. Wkład Polaków w rozwój Ameryki dotyczy każdego aspektu naszego życia i zostanie to docenione, jeśli znajdę się w Białym Domu. Polacy zostaną docenieni, gdyż na to zasługują, pamiętajcie o tym - mówił miliarder na spotkaniu z Polakami.

Polska stara się o zniesienie wiz do USA od 2004 roku. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush był bardzo powściągliwy w składaniu obietnic, tłumacząc przebywającemu z wizytą w Waszyngtonie Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, że "sprawa jest delikatna". Temat wiz jako "kiełbasy wyborczej" przewijał się również w latach 2011-2012 podczas kampanii wyborczej mającej dać reelekcję Barackowi Obamie. Prezydent Komorowski mówił wówczas po wizycie w Białym Domu, że "prezydent Obama sam poruszył temat wiz".

Żadne obietnice nie zostały jednak zrealizowane. Polityka wizowa nie jest bowiem zależna od woli prezydenta Stanów Zjednoczonych, a od decyzji Kongresu. Żeby jednak parlament USA mógł pozytywnie rozpatrzeć taką sprawę, musi być spełnione jedno kluczowe kryterium. Liczba odrzuceń przez Amerykanów wniosków wizowych nie może przekraczać 10 proc. z puli wszystkich złożonych przez Polaków. Od 2004 r. nie spełniamy tego wymogu.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić