Wróć na
Natalia Bogucka
|

Turkmenistan zakazuje używania słowa "koronawirus"

94
Podziel się

Władze Turkmenistanu zakazały używania słowa "koronawirus". Nie może ono pojawić się zarówno w mediach, jak i w prywatnych rozmowach. Osoby, które będą rozmawiać o koronawirusie lub nosić na twarzach maseczki mogą zostać aresztowane.

Turkmenistan zakazuje używania słowa "koronawirus"
(Getty Images, Denis Doyle)

Jak informują Reporterzy Bez Granic, słowo "koronawirus" zostało usunięte z broszur informacyjnych na temat zdrowia dystrybuowanych w szkołach, szpitalach i miejscach pracy w Turkmenistanie. Osoby noszące na twarzach maseczki lub rozmawiające o koronawirusie na ulicy, przystanku autobusowym czy w kolejce do sklepu, mogą zostać aresztowane przez policję.

Władze Turkmenistanu zasłużyły na swoją reputację, stosując tę ekstremalną metodę eliminacji wszystkich informacji o koronawirusie. Ta odmowa udzielania informacji nie tylko zagraża obywatelom Turkmenistanu, ale także wzmacnia autorytaryzm narzucony przez prezydenta Gurbangułę Berdymukhammedowa. Wzywamy społeczność międzynarodową do zareagowania i zmuszenie go do wzięcia odpowiedzialności za systematyczne łamanie praw człowieka - skomentowała Jeanne Cavelier, szefowa Reporterów Bez Granic w Europie Wschodniej i Azji Środkowej.

Władze Turkmenistanu utrzymują, że w kraju nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa. Obywatele mają ograniczony dostęp do informacji o pandemii. Rząd kontroluje wszystkie media krajowe. Nieliczne osoby mogą uzyskać dostęp do cenzurowanej wersji Internetu, zwykle w kafejkach, w których muszą najpierw okazać dokument tożsamości.

Koronawirus na świecie

Na całym świecie stwierdzono już ponad 800 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 39 tys. osób. 172 tys. pacjentów wyleczono.

Zobacz także: Koronawirus. Polska. Tłumy Ukraińców na granicy. "Wyjątkowa sytuacja"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(94)
Justa
2 miesiące temu
I to jest świetny sposób na walkę z wirusem. Tam on po prostu nie istnieje!
Guziec zimny
2 miesiące temu
Gurganguła i Łukaszenka to kumple są.
wiktor52
2 miesiące temu
strach pomyśleć jak u nas zaczną wyciszać koronowirusa przed wyborami.
xde
2 miesiące temu
komunizm 101
owieczka
2 miesiące temu
U nas trochę podobnie, bardzo mało ludzi umiera na koronawirusa i tak będzie do głosowania,30 osob do tysięcy w innych krajach, żaden kraj nie ma takiego rządu jak jest u nas będziemy głosować przez telefon albo żeby nas nie męczyć rząd za nas zagłosuje - kochane chłopaki
Najnowsze komentarze (94)
LavInia
2 miesiące temu
O! i to jest plan!! Bezwzględnie należy importować ten pomysł do Polski i już wybory będą się mogły odbyć bez przeciwwskazań!
Burnfell
2 miesiące temu
A Panie Prezydencie jeszcze jedno, takie małe zadanie z matematyki. Jeśli jest 1 zachorowanie i jeszcze jedna osoba zachoruje to będzie 100% przyrost zachorowań. Jeśli natomiast jest 2000 zarażonych i zachoruje w ciągu dnia 200 osób to tylko 10% przyrost zachorowań. To spadek zachorowań jest czy go nie ma ? Może tego typu zadanie dać 8 klasitom.
Burnfell
2 miesiące temu
Panie Prezydencie a jaki tam jest przyrost narastania zarażonych. Może coś na Tik Toka aby społeczeństwo poczuło się bezpiecznej.
wyborca
2 miesiące temu
aż dziw, że nasz rząd na to nie wpadł... może to bardziej uczciwe niż mataczenie i mamienie społeczeństwa, że coś się w tej sprawie robi i kłamanie ,że nie wygląda to tak źle jak u innych
jacek
2 miesiące temu
panika zabije wiecej ludzi niz ten wirus
Pingwi
2 miesiące temu
U nas robi się tak mało testów, że koronawirus jest tylko legendą. A to, że tłumy na niego umierają - umierają na choroby towarzyszące: wadę wzroku, łysienie, hemoroidy, ale nie na koronawirusa, bo go nie zdiagnozowano...
Tak
2 miesiące temu
I jak znam życie to tam nie bedzie chorych na to, wirus jest po to byśmy zbankrutowali wszyscy
JD-23
2 miesiące temu
Wczrajszy dzien byl dniem zaloby narodowej we Wloszech -GAZETA WYBORCZA uczcila to w ten sposob ze ukazal sie artykol "Wlosi to narod osłów nie badzmy jak Wlosi" Ambasador Wloski interwniowal ,nasza ambasada przeprosila za haniebny tekst Michnik i spolka ida na calosc . Nie kupujmy tej trucizny
IQ-50
2 miesiące temu
Generalissimusie z Żoliborza,weź przykład od generalissimusa z Turkmenistanu !!!
rep
2 miesiące temu
Wspaniały kraj dobrobytu. Pan prezes ( sorry prezydent ) powiedział że wirusa nie ma , to nie ma. Pokazał narodowi jakie fryzury powinni nosić faceci, to wszyscy mężczyźni takie mają. Czarny kolor aut jest grobowy ? To w całym kraju jest zakaz aut w tym kolorze, a wszystkie TVPiS ( sorry TV w kraju ) wychwalają prezydenta !
pomocnik
2 miesiące temu
ONZ pomóż temu narodowi wyzwolić się spod Moskwy.
Jarek,
2 miesiące temu
ucz się.
Humorrysta
2 miesiące temu
Że też Jarek na to nie wpadł! Moglibyśmy Ojczyznę przedstawiać całemu Światu jako świętą bo Niepokalaną przez jakiegoś tam wiruska.
stary49
2 miesiące temu
i po sprawie, ich turkmen pasza powiedzial ze koronowirusa nie ma, a tych co uwazaja ze jest do paki
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić