Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Twoje dłonie są zawsze zimne? Oto powody

1
Podziel się:

Chłodne kończyny to dość powszechny problem. Wiele osób uważa, że przyczyną są problemy z krążeniem. W rzeczywistości może chodzić o coś innego.

Twoje dłonie są zawsze zimne? Oto powody
(Shutterstock.com)

Kiedy robi się zimno, nasze naczynia krwionośne zwężają się. Najmniej ciepła dociera do kończyn, dlatego nasze dłonie i stopy robią się znacznie chłodniejsze. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, choć zdarzają się osoby, u których występuje znacznie częściej.

*Jedną z przyczyn może być większa masa mięśniowa. * Pary często mają problem z ustaleniem optymalnej temperatury w pomieszczeniu, bo zwykle to mężczyznom jest cieplej. Mięśnie generują ciepło, które przechowują komórki tłuszczowe. Kobiety z racji swojej budowy szybciej je wykorzystują, więc szybciej odczuwają chłód. Naukowcy z uniwersytetu w Utah udowodnili, że średnia temperatura męskich dłoni wynosi 32,2 st. C, a kobiecych – 30,7 st. C.

*Na tym nie koniec. *Znacznie szybciej zimno odczuwają starsze osoby oraz – według kanadyjskich badań – osoby samotne. Szybciej marzną też palacze.

Na ciepłotę ciała wpływa też żeński hormon o nazwie estrogen. Temperatura ciała u kobiet zmienia się w zależności od cyklu menstruacyjnego. Kluczowe są też dieta, sen, styl życia, a nawet nastrój.

Autor: Izabela Kowalik

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
mnich
6 lat temu
" Moja żona nie marznie. ---- Bo waży sto kilo... " - czaicie kabaret
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić