o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Tych przestępstw nie znajdziesz nawet w policyjnych statystykach

22
Podziel się

W Polsce istnieje tzw. ciemna liczba zdarzeń kryminalnych, które nie są wykrywane. Zalicza się do nich m.in. tzw. zgony autoerotyczne – podaje PAP.

Tych przestępstw nie znajdziesz nawet w policyjnych statystykach
(Shutterstock.com)
bDJnEtZx

Ciemna liczba przestępstw nawet trzykrotnie przewyższa oficjalne dane. Chodzi o różne zdarzenia kryminalne. Na drobnych kradzieżach począwszy, a na na gwałtach, zabójstwach, czy zaginięciach skończywszy.

Nie sposób określić dokładnie rzeczywistej liczby przestępstw w naszym kraju, gdyż wiele z nich nie staje się w ogóle przedmiotem dochodzenia – tłumaczy w rozmowie z PAP kryminalistyk dr Joanna Stojer-Polańska

Przyczyn, dla których organy ścigania nie podejmują śledztwa, może być kilka. Najczęściej jednak poszkodowany po prostu nie zgłasza tego przestępstwa. Wynika to ze wstydu lub niewiedzy, np. przemoc w rodzinie.

bDJnEtZz

Zdarza się również, że przestępca przechytrza policję. Pozoruje samobójstwo albo nieszczęśliwy wypadek i zmyla w ten sposób organy ścigania. W rezultacie powiększa się skala błędnie wyjaśnionych przestępstw.

Ciemną liczbę przestępstw bada nieformalny interdyscyplinarny zespół z Krakowa. W skład grupy wchodzi kryminalistyk, medyk sądowy z Collegium Medicum UJ, policjant, krakowscy strażacy i biegli sądowi różnych specjalności.

Zespół analizuje tzw. zgony autoerotyczne. To przypadki, w których ktoś ponosi śmierć w wyniku uprawiania niebezpiecznych zabaw autoerotycznych. Najczęściej chodzi o podduszanie, które może prowadzić samookaleczenia się lub nawet śmierci.

*Zgony autoerotyczne są społecznie wstydliwe. * Zdarza się, że rodziny ofiar starają się tuszować ślady, wskazujące na seksualny charakter wypadku.

bDJnEtZF

Zgony autoerotyczne są w Polsce bardzo rzadkie, ale należy o nich więcej mówić. Ważne jest, żeby ostrzegać młode osoby, które naśladują zabawy erotyczne obecne coraz częściej w internecie, że tego typu gry - tym bardziej, że uprawiane samotnie i w tajemnicy przed innymi - mogą się kończyć tragicznie – podkreśla dr Stojer-Polańska.

bDJnEuaa
KOMENTARZE
(22)
aaaaa
5 lata temu
A co na to Petru?
Modliszek
5 lata temu
na przykład zagryzienie na śmierć z miłości
ona88
5 lata temu
Chcącemu nie dzieje się krzywda
bDJnEuab
mirek
5 lata temu
Co robi Kaczyński zapytany o sex? Odwraca kota ogonem
kapselek
5 lata temu
To rzeczywiście dziwne że ofiary zabójstw na tle erotycznym nie zgłaszają tego organom ścigania
Najnowsze komentarze (22)
belfer
5 lata temu
"zmyla w ten sposób organy ścigania" ZMYLA ??? W jakim języku to jest?
Any
5 lata temu
A jeśli się zgłasza policji , to po znajomości wszystko tuszują i jeszcze straszą zgłaszającego że pójdzie siedzieć za podejrzenia...
socjolog
5 lata temu
"Zgony autoerotyczne są w Polsce bardzo rzadkie, ale należy o nich więcej mówić. " Oczywiście spowoduje to WZROST liczby takich zgonów, bo wzrośnie znacznie liczba osób, które nie miały pojęcia o takich "zabawach", a dzięki rozpropagowaniu tego typu zboczeń zechcą spróbować.
reksio
5 lata temu
I po co komu ten temat zeby przciagal uwage seks tematem?Haha to co kogos udusze i powiem ze w seks z podduszaniem sie bawilismy i sie nie udało?
niekrytyk
5 lata temu
ale jesteście złośliwi , Zrelaksujcie się słuchając o miłości na YouTube ,, Poprowadz mnie przez życie '' albo ,, Mój królu '' oj każdy i każda chciałaby tak mieć więc przyciągajcie wydarzenia a nie tylko krytykować Jarka lub Rycha
kapselek
5 lata temu
To rzeczywiście dziwne że ofiary zabójstw na tle erotycznym nie zgłaszają tego organom ścigania
AntoniM
5 lata temu
nowe słowo w języku polskim "ZMYLA", brawo dla redaktorka/redaktorki
mirek
5 lata temu
Co robi Kaczyński zapytany o sex? Odwraca kota ogonem
bDJnEtZT
Centro
5 lata temu
Często mundurowi - muszą się wyżyć, sędziowie, politycy i nauczyciele wraz z księżami - smutne ale prawda - należy to naglosnic!!
nowy
5 lata temu
po co maja zglaszać jak nasz system jest nieudolny.U sąsiadów libacja alko.. matka pijana dziecko 2 miesięczne, bijatyki zgłoszenie policja puka i puka a na balkonie matka pijana ledwo co mówi.policji nie wpuszczaja do domu policja odjeżdża. za godz znowu bijatyki zgłoszenie przejazd policji po godzinie, ale sprawcy znowu nie otwieraja i ta sama sytuacja. A póniej jak coś się stanie ,to dlaczego nie reagujemy.. Wrocław
poe(a)
5 lata temu
Tym bardziej trzeba nagłaśniać takie przypadki, bo może paru głupich się zastanowi zanim zanim zrobi coś takiego.
pit
5 lata temu
samemu sie podduszać?
Otaku
5 lata temu
A co z zaginięciami? To chyba największa grupa niewyjaśnionych przestępstwa...
xn
5 lata temu
celebryci lubia walic konia i podduszać się przy tym, czasm przecholuja i padaja
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić