REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski09.07.19 (12:54)

Uniwersytet Warszawski ogłosił sukces. Rewolucyjny lek zmieni medycynę

Polacy opracowują właśnie lek, który działa 5 tys. razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych leków przeciwbólowych. Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego mogą dokonać prawdziwej rewolucji w świecie farmacji.
Materiał prasowy Matariki Bioscience

Rewolucyjny lek. Miałby on być konkurencją m.in. dla leków z rodziny opioidów, takich jak morfina. Ich wadą jest to, że uzależniają i niosą ze sobą dokuczliwe skutki uboczne. Lek opracowywany na Wydziale Chemii UW przynosi nadzieję na całkowite i długotrwałe uśmierzenie bólu.

W porównaniu do morfiny do uzyskania rezultatu potrzeba o kilka tysięcy mniejszego stężenia leku, a wysoka dawka powoduje całkowite wyeliminowanie bólu, nawet jeśli jest on pochodną uszkodzonych czy podrażnionych nerwów – czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Trwają przygotowania do testów klinicznych. Zgłoszono już wniosek o ochronę patentową w Polsce i innych krajach. Dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW, mówi o "niezwykle skutecznym leku, jakiego dotychczas nie było na rynku".

Zobacz też: Chorzy umierają z bólu. Ministerstwo zdrowia zwala winę na... lekarzy

W praktyce byłby to ratunek dla wielu ludzi zmagających się z przewlekłymi bólami, na które obecnie nie ma żadnego skutecznego ratunku – stwierdził dr Robert Dwiliński.

Projekt otrzymał 12,6 mln zł dofinansowania. Pieniądze pochodzą z programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 1.1 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Za odkryciem substancji stoi zespół naukowców Wydziału Chemii UW pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik, przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii PAN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij